Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

basur

Ameliyatsız hemoroit tedavisi yapılabilir mi?

Hemoroit tedavisinde hastanede yatmadan, klinik şartlarında uygulanabilen yöntemler vardır. Bu tedavilerin avantajı ayaktan klinik şartlarında, anestezisiz, ağrısız uygulanması ve hastanın günlük yaşamına devam edebilmesidir. Tedavi esnasında ağrı duyulmaz ve tedavi sonrası hasta yürüyerek ayrılır.

Ameliyatsız hemoroit tedavi yöntemleri nelerdir?

Aşağıda açıklanan ameliyatsız yöntemler uygulandıkları yerde skar (nedbe) dokusu denilen, iyileşme dokusu oluşturarak gevşek dokuyu zemine tespit etmek esasına dayanırlar.

Band ligasyon: Hemoroit dokusunun dibine özel bir aletle lastik konularak boğulur. Böylece dolaşımı bozulan hemoroid dokusu kendiliğinden düşer.

İnfrared koagülasyon: Hemoroid dokusuna özel bir aletle infrared ışığı verilir. İnfrared ışığı hemoroit dokusunda pıhtılaşma ve büzüşme yaratarak kaybolmasını sağlar.

Surgitron: Hemoroitli bölgeye özel aletle radyofrekans dalgası uygulanır. Radyofrekans enerjisi ile hemoroid büzüşüp kaybolur. Kanama ve doku harabiyeti çok azdır. Özellikle dış hemoroitlerde kullanılır.

Skleroterapi: Hemoroidin çevresindeki dokuya ilaç enjeksiyonu yapılır. Bu ilaç hemoroid dokusunda pıhtılaşma ve büzüşme yaratarak kaybolmasını sağlar.

Hemoroid lazerle ameliyatsız tedavi edilebilir mi?

Hemoroidin ameliyatsız lazerle tedavisi pek mümkün değildir. Radyofrekans (surgitron) ve infrared tedavileri halk arasında lazer tedavisi diye bilinmektedir.