Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

Fissür Ameliyatı Doktoru

 

  Fissür halk tabiriyle makat ağızında yırtık, çatlak olarak ifade edilir. Bağırsak yırtığı de denir. Birinci sebep kabızlıktır. Tuvalette çek uzun süre oturma, ıkınma, makatın aşırı gerilmesi de sebep olabilir. İlk olduğunda makatta bıçakla kesilme, iğne batması gibi bir his oluşur. Ufak bir kanama veya tuvalet kağıdına kan bulaşması olur. Bu şikayet olur olmaz fissür ameliyatı doktoruna gidilmelidir. Çünkü fissür ameliyatı doktoru gözle muayene ile yırtık teşhisini koyar ve ilaçla tedaviye başlar. Bu aşamadaki ilaçla tedavisinin sonuç verme şansı vardır. İlaç tedavisi üç haftada sonuç vermez ise fissür ameliyatı doktoru ameliyata karar verecektir, çünkü hastalık artık kronikleşmiş ve geçmeyecek anlamına gelir.

 

 Fissürlü bir hastada hayat ızdırap olur. Her büyük tuvalette makatta çok şiddetli ağrılar olur ve saatlerce geçmez. İlerledikçe ağrı çok şiddetli olarak gün boyu devam eder. Kişi çalışma hayatını sürdürmekte zorlanır. Yemek yemeye, tuvalete gitmeye korkar hale gelir. Izdıraplı sinirli ve geçimsiz olmasına sebep olur. Başlangıçta bir fissür ameliyatı doktoruna gitmemek artık ameliyatı gerektirir bir yırtığın gelişmesine sebep olmuştur.

 

Fissür Ameliyatı Doktoru ve İdeal Tedavi Yöntemi

 

  Ameliyat farklı yöntemlerle yapılabilir. Fissür doktorunun muayenede vereceği karar çok önemlidir. Farklı ameliyat türleri uygulanabilmektedir. Yırtık zeminini çıkarmak, botoks uygulamak, makatı anestezi altında parmaklarla genişletmek gibi. Yırtık ameliyatında fissür doktorunun tecrübesi çok önemlidir. İdeal tedavi makat kasının kesilerek gevşetilmesidir. Çoğu fissür ameliyatı doktoru riskli olduğunu düşünerek bu ameliyatı yapmaktan çekinir.

 

Fissür Ameliyatı Doktorunun Doğru Teşhisi

 

  Fissür ameliyatı doktorunun doğru teşhis sonrası titizlikle, tecrübeyle uygulayacağı sfinkterotomi denen ameliyat sonrası hastalar hastalıktan tamamen kurtulurlar. Ameliyat sonrası ilk tuvalet dahi çok rahat olur. Makat bölgesinin diğer hastalıkları gibi bu hastalığın tedavisi de özeldir ve konuya ilgili, tecrübeli fissür ameliyatı doktorunun tercihini gerekli kılar.

 

Ameliyat sonrası kanama, infeksiyon oluşma ihtimali çok düşük de olsa vardır. Bu ameliyatta en korkulan problem tuvalet ve gaz kaçırmadır. Tecrübeli fissür doktoru ameliyatında bu ihtimal neredeyse sıfırdır.