Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

            Makat bölgesinde birden daha fazla damar bulunmaktadır. Damarların yapıları aşırı ıkınmadan dolayı meme oluşumuna sebep olmaktadır. Makat bölgesinin dışarıya sarkan kısma basur adı verilmektedir. Damarlarda gerilmeler olmasından dolayı çatlamaların oluşmasıyla meydana gelmektedir. Zaman içerisinde oluşan yırtık ve çatlaklara bağlı olarak zaman içerisinde kanamaların oluşmasına sebep olur. İç basur ve dış basur olarak iki tür rahatsızlık çeşidi vardır. İç basur belirtilerinde kanama dışkı çıkma esnasında kan yeni kanamış halde gelir. İç basur oluşumu olan hastalarda ise pıhtılaşmış bir halde gelmektedir. Makat bölgesinde yakınma, şişlik, şiddetli ağrı ve kaşınma gibi belirtiler ile anlaşılmaktadır.

 

 Basur Tedavisi Neden Önemli?

 

            Basur tedavisi oldukça önemlidir. Tedavinin önemli olmasının sebebi ise hastalığın kendi kendine iyileşme gibi bir durumu söz konusu değildir. Bu yüzden tedavisi mutlaka en kısa zamanda yapılması gerekir. Rahatsızlığın ilerlemesinden dolayı ilerleyen safhalarda tedavisi daha zor olmaktadır. Ağrıların şiddetli bir şekilde artması da zaman ilerledikçe daha da çoğalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle en kısa zamanda tedavinin yapılması gerekir.

 

 Basur Tedavi Yöntemleri

 

            Tedavi yöntemleri noktasında en etkili olanı uzman doktor tarafından yapılan tedavidir. Basur tedavisi evde yapılan uygulamalar ile yok etmek mümkün olmamaktadır. Tedavinin yapılması noktasında ilk evrede fark edilir ise doktor eşliğinde diyet programı, ilaç kullanılarak yapılan tedavi ve ılık su ile yapılan tedavi yöntemleri ile rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür.

 

 İlerleyen Seviyede ki Basur Tedavisi

 

            İlk fark edildiğinde tedavisi oldukça kolay olsa da ilerleyen devrelere geçmesi durumunda tedavisi daha etkin yöntemlerle yapılması gerekir. Basur tedavisi ilerleyen evrelere geldiğinde yani ele gelen şişlik, dolgunluk hissi ve kanama gibi makat bölgesinde daha fazla seviyeye gelmesi durumunda tedavisi biraz daha zor olmaktadır. İlerleyen safhada ki hastalığın tedavisinde lazer, elektro cerrahi, bang ligasyon, basur kurutucu ilaç gibi yöntemler ile tedavisi gerçekleştirilmektedir. Hasta tedavi olmadığı sürece sürekli olarak makat bölgesinde sorunlar yaşayacaktır ve bu sorunlar gün geçtikçe daha da artarak ilerleyecektir. Doğru ve zamanında yapılan müdahale sayesinde kısa zamanda hastalıktan kurtulmak ve normale dönmek mümkündür.

 

Etiketler: basur tedavisi