Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

Hemoroid Nedir?

         Kalın bağırsağın son 4 santimetrelik kısmında bulunan kılcal damarlardan oluşan hemoroid adı verilen yapıların iltihaplanarak şişmesine hemoroid adı verilmektedir. Aslında herkeste bulunan bir oluşumun adı olan hemoroid zamanla hastalık için kullanılan bir tabir haline gelmiştir. Halk arasında basur olarak bilinen rahatsızlık çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerin hastalığın olumsuz etkilerini artırdığı bilinmektedir. Yemek konusunda seçici davranılarak hastalığın geçmesi ilk evrelerde mümkündür. Ancak kronik hale gelmiş olan hemoroid vakalarında, operasyonsuz çözüm mümkün olmamaktadır. Bulunan çözümler geçici nitelikte olduğundan hastalar en sonunda ameliyat olmaktadır.

 

 Basur Ameliyatıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

 

            Her hastalığın çeşitli dereceleri vardır. Hemoroid hastalığındaki ilk derece anüs içerisinde yer alan kılcal damarların oluşturduğu yastıkçıkların içeride hafif şekilde şişmesidir. Bu aşamada hastalarda ağrı, oturamama gibi şikayetlere çok sık rastlanmaz. Genelde anüste zaman zaman artan kaşıntı bu evrede olmaktadır. Hastalığın ilerleyerek 2. evreye geçmesi halinde, yastıkçıklar dışarı doğru çıkmaktadır. Ancak, ıkınmayla çıkan bu şişlikler hemen içeri girmektedir. Dolayısıyla bu aşamada ilaç tedavisi işe yaramaktadır. 3. aşamada ise, şişerek dışarı çıkan yastıkçıklar kendiliğinden içeri girmez. Bazen dışarıdan bir müdahale yapılması gerekebilir. İlk aşamadan sonraki aşamalarda yanma, ağrı, acıma ve kaşıntı şikayetleri oldukça artmıştır. Son aşamada ise, ilaç tedavisi işe yaramamaktadır. Bu bakımdan, ameliyat olunması gerekecektir. 

 Basur Ameliyatında Ağrı Olur Mu?

            Oldukça kolay bir basur ameliyatı sonrasında hastalar aynı gün taburcu edilmektedir. Ameliyat sırasında lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu nedenle, ameliyat sırasında hiçbir şekilde ağrı hissedilmez. Ameliyat sonrasında anestezi etkisi geçinceye kadar da ağrı olmaz. Anestezinin etkisinin geçmesi durumunda ağrı kesiciyle geçebilecek nitelikte ağrılar olması doğal karşılanmaktadır. Ameliyatı gerçekleştiren doktorun tavsiyelerine uygun davranmak önem taşımaktadır. Aksi durumda, iyileşme süreci daha uzun sürebilmektedir. Ani hareketlerden kaçınmak ve dikişlerin olduğu bölgeyi korumak önem taşımaktadır. Basur ameliyatı sonrasında dikişlerde meydana gelecek sorunlar iltihaplanmaya ve acıya sebep olabilmektedir.

 Basur Ameliyatının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

            Basur ameliyatı çok sayıda kişinin hayat kalitesini yükseltmek için yaptırdığı ameliyattır. Ameliyat sonrasında birkaç günün sonunda kişi eski sağlığına kavuşarak, yanma, ağrı ya da acı hissetmeyecektir.