Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

Halk Dilinde Basur (Hemoroid)

 

            Hemoroidal denilen damar yastıkları bütün insanlarda bulunmaktadır. Hem bayan hem de erkekler de görülen bir sağlık sorunudur. İnsan vücudunda bulunan bu yastıkçıklar kabızlık gibi sebepler sonucunda yapılan ıkınma sebebiyle günlük genişleyip sarkarsa, bu noktada şikayetler artar. Bu rahatsızlık ağrı yapmaz, kanama yapar. Çok olarak makat yırtığı adı verilen bir hastalık ile karıştırılmaktadır. Halk dilinde basur olarak bilinmektedir ve basur tedavisi hasta kişinin rahatsızlığın hangi safhasında olduğuna göre yapılmaktadır. Makat yırtıklığı rahatsızlığı ile kesinlikle karıştırılmamalıdır. Basur hastalığı anüs bölümünde bulunan toplar damarların şişelere bağlı olarak kanaması durumudur.

 

 Basur Neden Oluşur?

 

            Tuvalette ihtiyacınızı görürken aşırı zorlama ve ıkınma neticesinde oluşabilir. Bu rahatsızlığa başka faktörler de sebep olabilir. Posası olmayan gıdalar yemek, doğum ve hamilelik, düzenli olmayan tuvalet ihtiyaçları ve obezite gibi nedenler de etkin bir faktördür. Hemoroid hastası olmamak için ve basur tedavisi olduktan sonra tekrar nüans edilmesi için sağlığınıza dikkat ederek yaşamanız gerekmektedir.

 

 Son Derece Titiz Ve Nazik Olmalıyız

 

            Spor ve egzersiz hareketleri yaparak, lif açısından yüksek zengin vitaminlere sahip posası olan yiyecekler tüketerek ve tuvalet titizliğinize önem verirseniz bu rahatsızlığa yakalanma riski gittikçe azaltmaktadır. Vücudun makat bölümünü silerken veya kurularken son derece hafif bir şekilde işleminizi yapın ve tuvalette kalma yani boşuna ıkınma yapma sürenizi de azaltın.

 

 Hemoroid Tedavi Yöntemleri

 

            Basur tedavisi 3 şekilde gerçekleşebilir, bunları ele alacak olursak ilk olarak ilaç ile yapılan tedavi yöntemi olduğunu ve doktor kontrolünde verilen ilaçlar ile sonlandırılmaya çalışıldığıdır. İkinci olarak ise birçok türü bulunan girişimsel tedaviyi görmekteyiz. Enjeksiyon ve iğne tedavisi, boğma, bağlama tekniği, halk arasında bilinen adı lazer yöntemi olan yakma işlemi, hemoroid kısmında bulunan atardamarı kesme gibi yöntemler tedavi de kullanılmaktadır. Son yöntem olarak da ameliyat karşımıza çıkmaktadır. Bu hemoroid sürecinde kullanılan cerrahi yöntemler hakkında bilgi edinecek olursak eğer, şu şekilde gösterebiliriz, açık ameliyat, ligasure yöntemi, kapalı ameliyat, de longo yöntemleri göstermek mümkündür. Hemoroid hastalığı tedavisinde hangi yöntem ya da yöntemlerin kullanılacağı hakkında, basur evresi, hasta şikayetlerinin şiddetine ve hastanın vücudunda etkilediği bölgeye göre belirlenmektedir.

 

 

Etiketler: basur ameliyatı, hemoroid tedavisi , basur tedavisi