Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

Anal Fissür Ameliyatları

    Tıp dilinde anal fissür olarak adlandırılan, makattaki çatlaklar, kan dolu kese oluşumu, makat çatlağı gibi sorunların giderilmesi için yapılan operasyon günümüzde oldukça basit bir işlemdir. Gelişen teknoloji sayesinde operasyon sırasında kullanılan aletlerde de büyük bir gelişme yaşanmıştır. Bu sayede makatta meydana gelen çeşitli hastalıkların semptomlarının giderilmesi ve hastalıktan kurtulmak için ameliyat olan hasta sayısı oldukça fazladır. Ameliyat sonrası hastaların çektikleri acı ve ağrı da oldukça azalmış durumdadır.

 Fissür Ameliyatı Ne Zaman Gereklidir?

            Çok sayıda hasta, makatta kanama, şişlik ve ağrı olduğunu gördüğünde doktora basur şikayetiyle başvurmaktadır. Oysa hemoroid hastalığında kanama ve ağrı başlangıç evrelerinde değil ilerleyen dönemlerde görülmektedir. Birden ortaya çıkan ve uzun süre geçmeyen kanama ve ağrı durumunda makatta çatlak olduğu düşünülmektedir. Bu çatlağın giderilerek hastanın hayat kalitesinin yükseltilmesi ise, fissür ameliyatı sayesinde mümkündür. 4 haftadan daha uzun süre devam eden ağrı, şişlik ve kanama durumlarında doktorlar genellikle fissür ameliyatı olmanızı önermektedir. Bu durumda, çatlak kronik hale gelmiştir.

 Fissür Operasyonu Nasıl Yapılır?

            fissür ameliyatı konusunda genel kanı, makatta oluşan çatlağın dikilmesiyle operasyonun tamamlandığı yönündedir. Oysa bu bilgi doğru değildir. Genel anestezi gerekmeksizin yapılan bu işlem uzun sürmemektedir. Çatlağın dikilmesi söz konusu olmaz. Anüsün etrafında küçük bir kesi açılmaktadır. Bu kesinin içinden kasların gevşetilmesi söz konusu olmaktadır. Oldukça sıkı olan anüs kasları gevşetilerek hastalığın yarattığı acı ve yanma gibi hislerin bitmesi amaçlanmaktadır.

 Ameliyat Sonrası Ağrılar Bitmekte Midir?

            Fissür operasyonu geçiren hastalar, ameliyat sonrasında lokal olarak bölgeye uygulanan anestezi etkisiyle birkaç saat herhangi bir ağrı duymamaktadır. Anestezinin etkisinin tamamen geçmesiyle, kesilen bölgede bir miktar acı duyulması beklenmektedir. Bu acı, kesinin iyileşmesine kadar devam edebilir. Ağrı kesici ilaçlarla geçecek olan ağrılar bir süre sonra tamamen sona erecektir. Kişinin hayat kalitesini arttırmayı amaçlayan kısa süreli bu operasyon genelde başarılı sonuç vermektedir. Hastaların operasyon öncesinde yaşadıkları rahat oturamama, hareketlerde kısıtlanma, yanma, ağrı gibi şikayetler birkaç gün içerisinde tamamen sona ermektedir. Hastaların operasyondan sonra taburcu edilerek evde istirahat etmeye gönderilmesi söz konusudur.

 

Etiketler: fissür ameliyatı