Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

Basur Ameliyatı Sonrası

            Ağrı kesici ilaçlarla, merhemlerle, sıcak su oturma torbaları ile hiç bir yol çözüm olmuyorsa, şikayetler azalmak yerine giderek artıyorsa, sosyal hayatı dahi etkiliyorsa cerrahi yöntemler tercih edilmelidir. Bu durum cerrahi yöntemden başka yol kalmamış anlamına gelmektedir.

 

 Basur Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

            Doktorun önerildiği zaman içinde işine ve günlük yaşamına dönebilir. Çok sıcak su ile duş alınmamalı, ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Sandalye için ortopedik simit yastıklar kullanılabilir. Ayrıca kabızlıktan uzak durmak için lifli gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrası farklı bir durumla karşılaşıldığında doktora müracaat edilmelidir.

 

            Günümüzde basur ameliyatı sonrasında ağrı görünmesi normaldir. Bu ağrıları hafifletmek için çeşitli ağrı kesiciler kullanılır. Bazı durumlarda ameliyattan sonra birkaç gün kanama görülebilir. Bu hassas dönemde sindirim sistemi zorlanmamalıdır. Tuvalete çıkmayı kolaylaştırmak adına sıvı gıdalarla beslenme önerilmektedir. Ayrıca pirinç ve muz gibi sindirimi kolay yiyecekler tüketilebilir.

 

 Ameliyat Sonrası Ağrıları Hafifletmek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

            Özellikle basur ameliyatı sonrası tuvalette yaşanan ağrıları gidermek için bölgeye uyuşturucu etkisi olan merhemler sürülmelidir. Ameliyat bölgesi çok şişse ve ağrıyorsa soğuk kompres yapılabilir. Halk arasında da sıklıkla önerilen sıcak suya oturma uygulaması şişliği azalttığı gibi, ağrıları da hafifletir.

 

 Ameliyat Sonrası Enfeksiyon Kapılmaması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

            Alınacak en önemli önlem antibiyotik kullanımıdır. Doktor hastaya uygun antibiyotik tedavisi uygulayacaktır. Bununla birlikte ameliyatlı bölge steril tutulmalı, temizliğine dikkat dikkat edilmelidir. Ayrıca günlük çamaşır değişikliği de enfeksiyon riskin azaltacaktır.

 

 Ameliyat Sonrası Nasıl Beslenilmelidir?

 

            Sebzeli, tavuklu, pirinçli ve şehriyeli her türlü çorba ile az miktarda kepek ekmeği ile beslenilebilir. Yoğurt, az tuzlu ayran ve süt içilebilir. Posasız gıdalar tüketilmelidir. 4. günden itibaren ise posalı diyete başlanabilir. Bütün yeşil sebzeler, özellikle ıspanak, pırasa, lahana gibi sebzeler yenebilir. Taze meyveler, meyve suları ve kompostolar yine ameliyat sonrası kullanılabilir. Ayrıca basur ameliyatı sonrası beslenmelere ek olarak bol su içilmesi önerilir. Bu miktar en az 2 litreden az olmamak kaydıyla düzenli olarak uygulanmalıdır. Kabızlık söz konusu olduğunda lifli gıdaların tüketilmesine ve taze meyve suları içilmesine özen gösterilmelidir.