Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

Hemoroid Tedavisi Doktoruna Ne Zaman Gitmeliyiz?

 Hemoroid Hastalığı Ne Demektir?

 

            Anüs içerisinde bulunan toplardamarın farklı nedenlerden dolayı içindeki baskı artmaktadır. Damarın yapısı genel olarak genişlemeye çok uygundur. Bu nedenle de artan basıncı dengeleyebilmek için genişler ve makat kısmından dışarı çıkar.

 

            Dışarı sarkmış olan damarın rengi kırmızı – mordur. Bu damar kanamaya neden olabilir ve bu durumda damarın tahrip nedeni ile delindiği anlaşılır. Damarın şişmesi durumunda kanama, ağrı, kaşıntı gibi etkiler başlar ve hemoroid hastalığından söz edilmeye başlanır.

 

            Dışkılama esnasında makat kısmından sarkan bir ufak meme ele gelmektedir. Bununla beraber kanama ile ağrı da görülür ise hemoroid olduğu anlaşılır. Son derece sıkıntılı bir durum olan hemoroid için hemoroid tedavisi doktoru tercih edilmelidir. Kendi yöntemleri ile evde tedavi etmeye çalışan kişiler, genelde olumlu sonuç almazlar.

 

 Hemoroid Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

 

            Hemoroid hastalığının belirtileri görüldüğü zaman hemoroid tedavisi doktoru araştırması yapılmalıdır. Anüs bölgesinde ve makat kısmından sarkan ufak bir et parçası fark edildiğinde durum önemsenmelidir. Et parçası ile beraber kanama ya da şiddetli ağrı var ise hemoroidin varlığından söz edilebilir.

 

            Makat kısmında şişen memeler birden fazla da olabilir. Bu durumda ağrı ve kanama daha da artar. Yalnızca elle yapılan muayene hemoroid varlığından söz etmeye yeterli değildir. Bu durum başka hastalıkların da habercisi olabileceği için mutlaka genel bir inceleme ile teşhis koyulmalıdır.

 

            Basur olarak da adlandırılan hemoroid, makat hastalıkları içerisinde en çok karşılaşılan

 durumdur. Hemoroid, tedavisi olan bir hastalıktır. Ancak tedavinin olumlu ve hızlı sonuç vermesi için erken teşhis ve erken tedavi son derece önemlidir.

 

            Genelde utandıkları için hemoroid tedavisi doktoru araştırması yapmayan kişiler, bu durum ilerlediği zaman daha çok ağrı ile karşılaşırlar. Bu nedenle sorunların artmaması için bir an önce tedaviye başlanmalıdır.

 

 Doktora Ne Zaman Gidilmelidir?

 

            Son derece ağrılı bir hastalık olan hemoroid, cerrahi yöntem ile tedavi edilebilen bir durumdur.

 Ancak cerrahi işleme gerek kalmaması için kişinin erkenden doktora gitmesi gerekir. Makat bölgesinde ağrı ve kanama görenler, ufak bir et parçası da hissetleri anda mutlaka hemoroid tedavisi doktoruna gitmelidir.

 

Etiketler: hemoroid tedavisi , hemoroid tedavisi doktoru, hemoroid doktoru