Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

Basur Ameliyatı Sonrası

Basur Ameliyatı Sonrasında Neler Görülür?

 

 

  Basur ameliyatı sonrasında herhangi bir komplikasyona karşı hastalar normal olarak bir gece klinikte müşahede altında kalacaktır. Ameliyat sonrasında görülebilecek ağrılar genel olarak anestezinin etkisinin geçmesi ile başlar. Bu ağrı normal dokulardaki kesikten kaynaklanabildiği gibi konulması halinde tamponların alınmasından da kaynaklanabilir. Bu esnada doktor kontrolünden sonra gerekmesi halinde ağrı kesici uygulanabilmektedir. Hastalar ameliyattan belirli bir süre sonra normal beslenmeye dönülebilir.

 

            Normal şartlar altında ameliyattan kısa süre sonra hastalar yürüyebilmektedir. Bu aşamada en çok dikkat edilen husus ilk idrarın yapılmasıdır. Erkek hastaların küçük bir bölümünde görülse de basur ameliyatı sonrasında idrar yapma zorluğu yaşanabilmektedir. İdrar torbasının boşaltılamaması rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Dışkılama ihtiyacı ilk gün pek yaşanmamaktadır. Ağrı veya acıya neden olabileceği hissine kapılarak ihtiyaç olması durumunda dışkılama yapılmalıdır. Dışkılama esnasında bir miktar ağrı yaşanması ve kanama olması normal durumdur. Ağrı ve kanamanın fazla olması durumunda doktora danışılmalıdır.

 

 Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

 Cerrahi işlem sonrasında hızlı olarak iyileşme yaşanması, istenmeyen sonuçların doğmaması için ameliyat sonrası tavsiyelere uyulmalıdır. Bu tavsiyeler arasında beslenme, yapılması gereken hareketler, yardımcı iyileşme sağlayan yöntemler, yapılmaması gerekenler olarak sıralanmaktadır. Kabızlığı önlemek en önemli hususlardan bir tanesidir. Bu sebeple bol su içilmeli, önerilen gıdalar tüketilmeli, dışkılama ihtiyacını ertelenmemelidir. Doktor tarafından önerilen kolay dışkı yapılmasını sağlayan ilaçlar ile antibiyotik benzeri ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır. Hareketsiz yaşam biçimi, uzun süre oturma davranışından kaçınılmalıdır. Doktor tarafından soğuk veya sıcak uygulamanın yapılması ağrıyı azaltacak, iyileşmeyi hızlandıracaktır.

 

            Ameliyat olan bölgenin temizliğine dikkat edilmelidir. Bu bölgeyi tahriş etmeyecek şekilde günde 3 ila 5 kez temizlenmesi ve kurulanması gerekmektedir. İhtiyaç olması durumunda bu sayı artırılmalıdır. Tam olarak iyileşme süresi 1 aydır.

 

 Ameliyat Sonrasında Meydana Gelebilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

 

 Cerrahi müdahalenin sonrasında çok sık görülmese de komplikasyonlar yaşanabilmektedir. Bu durumda derhal doktora başvurulmalıdır. Basur ameliyatı bölgesinde kanama, kaşıntı ve ağrı yaşanabilmektedir. Makat bölgesinde çatlama veya daralma olabilmektedir. Dokuların durumuna göre basurun tamamının alınamaya bilmektedir. Basur bir müddet sonra basurun tekrarlanması görülebilir.

 

Etiketler: basur, basur ameliyatı, basur ameliyatı sonrası