Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

İstanbulda Hemoroid Tedavisi Yapan Doktorlar

 

           

           Basur, mayasıl olarak da bilinen hemoroid rahatsızlığı kalın bağırsağın sonunda bulunan dışkılamaya yardımcı dokuların esnemesi gevşemesi veya aşağı doğru sarkma yapmasıyla oluşmaktadır. Makat varisi olarak bilinmektedir.

 

 Hemoroid Tanımı

 

            İç ve dış olmak üzere 2 çeşit hemoroid vardır. İç hemoroid makatın içerisinde oluşan et sarkmasıdır ve dışarıdan görülemez. Sadece muayene edilerek tespit edilebilir. Dış hemoroid ise et sarkmasının makat dışında oluşmasıdır. Sarkan et dışarıdan görülebilir.

 

            Bu rahatsızlıkta sarkma yapan dokunun şekline, durumuna ve yapısına göre derecelendirme yapılmaktadır. Birinci derecesinde tuvalete çıkıldığında ıkınma ile şişlik oluşur ve sonrasında kaybolur. Kanama yapabilir. İkinci derecesinde sarkan doku tuvalet esnasında dışarı çıkar ve sonrasında içeri girer. Üçüncü derecesinde tuvalet esnasında dışarı çıkan doku içeri kendiliğinden girmez ve elle itilerek içeri girebilir. Dördüncü derecesinde ise sarkık dokular sürekli dışarıdadır içeriye girmezler.

 

            Hemoroid rahatsızlığı tedavi sonrasında da dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kişilerin beslenme düzenine dikkat etmesi çok önemli bir noktadır. Bunun yanında tuvalet süresinin kısa tutulması da önemli bir noktadır.

 

 Hemoroid Belirtileri

 

            Makatta oluşmuş olan ele gelen bir şişlik bu rahatsızlığın önemli bir belirtisidir. Sarkma yapan et parçasının kanaması da rahatsızlığı ortaya çıkaran belirtilerdendir. Bunların yanında makattan akıntı olması, kaşıntı ve yanma hissi oluşması da dikkate değer belirtilerdendir.

 Dış hemoroid kişinin kendisi tarafından anlaşılıyor olsa da iç hemoroid başlangıç seviyesinde anlaşılamayabilir. Hemoroid tedavisi doktoru muayene esnasında sarkan dokuyu tespit eder.

 Hemoroid Tedavisi

 

            Hemoroid rahatsızlığı tedavi edilmesi zorunlu olan bir rahatsızlıktır. Bu konuda hemoroid tedavisi doktoru konusunda uzman ve son teknolojiyle müdahale eden bir doktor olması hasta için önemli bir noktadır.

 

            Hemoroid rahatsızlığının tedavisinde ilaç yöntemi uygulanabilmektedir. İlaçla oluşan şişliğin azaltılması, ağrının giderilmesi sağlanır. Tamamen durumu ortadan kaldırmaya yönelik olmayıp şikayetleri azaltıcı yönde bir tedavi uygulamasıdır. Tamamen hemoroidin ortadan kalkması ilaç tedavisi ile mümkün değildir.

 

            Rahatsızlığın dördüncü evresine gelindiğinde ameliyatla tedavi yöntemi uygulanabilir. Genel anestezi ile yapılan uygulama sonrasında hastayı ağrılı bir dönem beklemektedir. Bu sebeple çok tercih edilen bir yöntem değildir.

 

            Üçüncü dereceye kadar olan hemoroid rahatsızlıklarında lazer tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak bu tedavide de ameliyat sonrası oluşan durumlar görülebilmektedir.

 

            Bunların haricinde sarkan dokunun ortadan kaldırılarak daha sonra oluşmasını engelleyici yöntemlerde bulunmaktadır. Bağlama denilen band ligasyon yöntemiyle dokunun cihazla bağlanarak ölmesi sağlanmaktadır. Birinci derece hemoroidler için İnfrared koagülasyon yöntemi uygulanabilmektedir. Dış hemoroidler için Surgitron yöntemiyle radyo frekanslarla tedavi uygulanabilmektedir.

 

            Hemoroid tedavisi doktoru hasta kişinin muayenesine göre tedavi yöntemini belirleyerek en uygun tedavi yöntemini uygulaması bu rahatsızlığın tedavisi için önemli bir noktadır.