Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

Hemoroid İçin Hangi Doktora Gidilir?

 

 

            Hemoroid makatta görülen basur gibi isimlerle anılan bir hastalıktır. Kalın bağırsağın fonksiyonuna yardımcı olan elastik doku olan yastıklar bulunur. Hemoroidal yastıkların esnemesi, gevşemesi ve aşağı doğru sarkmasına verilen isimdir. Makat bölgesinin içinde varisler meydana gelir. Hemoroid 2 şekilde ortaya çıkar.

 

 İç hemoroid: Makatın iç kısmında görülür. Ancak hemoroid tedavisi doktoru tarafından muayene edilerek tespit edilir.

 Dış hemoroid: Makatın dış kısmında ortaya çıkar. Dışarıdan dokunmakla hissedilir.

 

 Hemoroit Belirtileri Nelerdir?

 

            Hemoroid kanama en sık görülen belirtileri arasındadır. Makatta oluşan şişlikler diğer önemli belirtileridir. Akıntı, kaşıntı, yanma şeklinde ortaya çıkar. Özellikle iç hemoroidler belirti vermeyebilir. Hemoroidin içindeki oluşan kan pıhtılaşması ağrılı, sert bir şişlik şeklinde ortaya çıkmaktadır. Kişilerin yarıdan fazlası en az bir kere hemoroide yakalanmaktadır.

 

 Hemoroid Tedavisinde Doktor Seçimi?

 

            Hemoroid tedavisi özel bir tecrübe gerektirir. Hemoroid mutlaka tedavi edilmelidir. Bu yüzden hemoroid tedavisi doktoru konuya vâkıf olmalıdır. Tedavi edilmemesi durumunda büyük sonuçlar doğurabilir. Hemoroidin sık görülmesi hemoroid tedavisi doktoru az bulunması tedavinin geciktirilmesine sebep olur. Muayene makat bölgesinde dışarıdan görünebildiği gibi büyük çoğunluğu da görülmeyebilir. Özel bir cihaz yardımıyla makatın içine bakılmalıdır. Hemoroid doktorunun tecrübeli olması gerekir. Ayrıca hastaların utangaçlığı nedeniyle hemoroid doktoru kliniğinin özel olması gerekir.

 

 Hemoroid Muayenesi ve Tedavisi

            Muayene kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde özel giysi ve pozisyonda yapılmalıdır. Muayene esnasında hemoroid doktoru tarafından aydınlatılmalıdır. Hemoroid kişiye göre farklılık gösterir. Hemoroid doktorunun hastaya en uygun şekilde tedavi şekli uygulanmalıdır. Buradaki amaç ameliyatsız en kısa sürede riskli ve ağrısız olarak sonuç vermesidir. Hemoroid farklı tip ve derecelerde olduğu için hemoroid olduğunda hemoroid doktoru en iyi yöntem olan band ligasyon yöntemini uygulamalıdır.

 

            Skleroterapi denilen ilaç enjeksiyonuyla tedavinin gerekliliğine karar verilir. Buna hemoroid doktoru muayene ettikten sonra karar verir. Doktorun kliniğinde surgitron denen radyofrekans cihazını bulundurması gerekir. Hemoroid doktoru alanında tecrübeli bir hekim olmalıdır. Hemoroidin nedeni aşırı ıkınma en önemli nedenidir. Ikınmayla oluşan basınç hemoroid yastıklarının genişletir ve bu yüzden sarkmasına ortam hazırlar. Kabızlık, posasız gıdalarla beslenme, ağır işler, ishal, fast food türü beslenme şekli hemoroidin sebepleri arasındadır.