Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

Basur Ameliyatı Nasıl Olur?

 

            Basur, hemoroid ve mayasıl olarak da bilinen, makat bölgesinin içinde meydana gelen ve görülme sıklığı olarak değerlendirildiğinde 2 - 3 kişide bir rastlanan çok yaygın bir rahatsızlıktır. Basur, kalın bağırsağın bitim kısmında damarlı ve yastıkçık şeklindeki yapıların oluşmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bacaklarda görülen varisin farklı bir türüdür.

 

            Basur rahatsızlığı yaşayanlar, Şişli - Fulya'daki kliniğinde hizmet vermekte olan basur ameliyatı doktoru Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Uskuay'ı ziyaret ederek, bu rahatsızlıktan kolaylıkla ve kısa süre içinde kurtulabilirler.

 

 Basurun Nedenleri Nelerdir?

 

            Basura neden olan farklı etkenler söz konusudur. En önemli etkenlerden birisi genetik yatkınlıktır. Eğer aile fertlerinde basur varsa, diğer aile bireylerinde görülme ihtimali de artmaktadır. Kişisel nedenlerden en önemli olanı ise, tuvalet alışkanlığının niteliğidir. Düzensiz tuvalete gitme, tuvalette uzun süre oturur pozisyonda kalma ve aşırı zorlanma basuru oluşturan en önemli unsurlardır. Zorlanmayla artan basınçla birlikte, toplardamarlar genişleyerek zamanla esnekliğini kaybeder. Bu durum, bir süre sonra toplardamarın makattan dışarı çıkmasına sebebiyet verir.

 

            Posasız ve liften zayıf gıdalarla beslenme, kabızlık, uzun müddet ayakta çalışmayı gerektiren durumlar, hamilelik ve fast food beslenme gibi etkenler, genel itibariyle basur nedenleri olarak sayılabilir. Hamilelikte, değişen hormon dengesiyle kabızlık ortaya çıkabilmekte ve buna ek olarak bebeğin anne karnına basınç uygulamasıyla hemoroidlerde şişme görülebilmektedir.

 

 Basur Ameliyatı Nasıl Yapılır?

           Klasik bir basur ameliyatı, genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Ameliyat esnasında, basur dokusu makas ve bisturi yardımıyla kesilerek çıkartılmaktadır. Sonrasında, kesilen yerlere dikiş atılarak işlem tamamlanmaktadır. Bu işlem, basur ameliyatı doktoru tarafından kolaylıkla ve sorunsuzca gerçekleştirilmektedir.

Basur Ameliyatı Türleri

 

            Basur ameliyatı doktoru Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Uskuay, aşağıdaki yöntemleri uygulayarak basur ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirmektedir.

 

 * Lazerle basur ameliyatı, genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Bu yöntemde basur dokusu, makas ve bisturi yerine lazer yardımıyla kesilerek çıkartılır. Kesilen bölüme dikiş atılır.

 

 * Longo yöntemi ile gerçekleştirilen basur ameliyatı da yine genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Bu yöntemde özel bir alet kullanılarak, basurun üst kısmındaki bölgeden halka şeklinde doku çıkartılmakta ve otomatik olarak dikiş konulmaktadır. Bu sayede, sarkmış olan dokunun yukarı çekilmesi sağlanmaktadır. Ameliyat sonrası ağrı çok az hissedilmektedir. Yaklaşık bir haftada rutin yaşantıya dönülmektedir.