Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

Basur Ağrısı Olur Mu?

 

            Hemoroid mayasıl; insanlar arasında basur olarak bilinen, makat kısmının iç tarafında görülen, yaklaşık olarak 2 ila 3 kişiden birinin sahip olduğu hastalığın ismidir. Kalın bağırsağın sonunda dışkılamayla alakalı görevleri bulunan yapılardır. Bu yapıların çeşitli nedenlerle esneyip gevşemesi sonucu sarkmasına basur denilmektedir.

            Basur ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki dış basurdur. Dış basur, makat deliğinin çevresinde gözle görülebilir kısımda bulunmaktadır. İkincisi ise iç basurdur. İç basur, makat bölgesinin iç kısmında ki yapının şişmesiyle ortaya çıkmaktadır. Dışarıdan görülüp anlaşılamayan bu basur ancak muayene esnasısın da doktorlarca anlaşılabilmektedir.

Basur Belirtileri Nelerdir?

            İlk aşamalarda bölgede kaşıntı, ıslaklık, yanma ve huzursuzluk hissedilmesi basur belirtileri olarak sayıla bilmektedir. Kişileri en fazla doktorlara başvurmaya iten sebep ise kanamadır. Kanamanın şekli değişkenlik gösterebilmektedir. Kanama damlama, akma ve fışkırma tarzlarında olabilmektedir. Makatta şişlikte bireyler için belirtiler arasındadır. İnsanların yarısı hayatlarında en az bir defa bu belirtileri yaşamaktadırlar. Basur normal şartlarda ağrısız bir hastalıktır. Anüs bölgesinde yaşanılan ağrılar basurla karıştırıla bilinmektedir.

 Basur Oluşma Nedenleri Nelerdir?

 

            Basur oluşumuna sebebiyet veren en önemli sebep ailesel eğilimler olup, eğer ailede varsa genelde bireyde de oluşabilmektedir. Kişisel manada en önemli sebepse bireyin tuvalet alışkanlığıdır. Tuvalete çok düzensiz çıkma, tuvalette çok vakit geçirmek ve çokça ıkınmak basur oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Kişide kabızlık, uzun müddet ayakta durmayı zorunlu kılan işler ve posasız gıdalarla beslenilmesi de basur sebepleri arasında sayıla bilmektedir.

 Basur Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Birey de basur tedavisi, bireyde ki basurun dercesine göre değişiklik göstermektedir. 4 dereceden oluşan bu evreler için önerilen yöntemler şöyledirler;

 1.evre/ Ameliyat dışı yöntemlerle tedavi edilmektedir. Bu yöntem ıkınma sonucunda şişkinlik oluşan ve ıkınma sonrası gözden kaybolan basur tipi için geçerli olup, basur tedavisi için ameliyatsız yöntemler uygulanmaktadır.

 2.evre/ Ameliyat dışı yöntemlerle tedavi edilmektedir. Tuvalet sırasında dışarıya çıkan tuvalet sonrasında ise içeri giren basur evresidir. Bu evrede basur tedavisi olarak ameliyatsız yöntemler tercih edilir.

 

 3.evre/ Tuvalet sırasında dışarı çıkan tuvalet bittikten sonra kendiliğinden içeri girmeyen basur tipidir. 3.evre basur tedavisi olarak ameliyatlı veya ameliyatsız yöntem duruma göre tercih edilebilir.

 

 4.evre/ İçeri girmeyen basur tipidir. 4.evre basur tedavisi için kişinin ameliyat edilmesi gereklidir.