Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

Basur Ameliyatı Detayları

 Basurların Ayrımları

 

 - Birincil basurlar; Bu basurlar daha sık görülen basur çeşididir. Makat kısmındaki toplardamar ağındaki gerçek hastalıktır. Anüs bölgesinde gerçekleşmektedir. Genel itibariyle 25 ile 30 yaşları arasında görülür.

 - İkincil basurlar; Kapı toplardamarı düzeyinde kan akışının engellenmesi sebebiyle oluşurlar. Birtakım hastalıklar bu basura sebep olabilirler. Mesela siroz hastalığı sebep olabilmektedir.

 - Dış Basur; Anüs kısmının kapanmasını sağlamakta olan kasların altında olan toplardamarın genişlemesiyle oluşmaktadır.

 - İç Basur; Anüs kısmının kapanmasını sağlamakta olan kasların üstünde olan toplardamarın genişlemesiyle oluşmaktadır. Dış ve iç basurlar birlikte görülebilirler. Ancak yalnızca bir tanesi hastada oluyorsa bu genellikle dış basurdur. İç basurun iç basurun en önemli göstergesi mukoza bollaşması ve sarkmasıdır. Dış basurda dışkı genişlemesi sonucunda dışarıya sarkar yerine kabızlık, zor, aşırı ıkınarak dışkılamalar sonucunda dışarıya sarkar. Kanama gerçekleşir ve de iltihaplanma ve kansızlık oluşur. Basur tedavisinde basur ameliyatı doktoru seçimi oldukça önemlidir.

 

 Basurun Sebepleri

 

            Basur hastalıkların genel olarak toplardamar iltihapları ve de toplardamardaki bazı bozukluklar sebep olur. Basur hastalıklarının birincil sebebi ailesel olmasıdır. Toplardamar duvar yapısında ve çevresindeki dokuda oluşan bozulmalar nedeniyle doku bollaşır ve aşağı sarkar.

Basur oluşmasını tetikleyen bazı durumlar vardır. Bunlar;

 - Aşırı alkol tüketimi

 - Peş peşe yaşanan gebelik durumları

 - Aşırı acı ve baharatlı gıda tüketimi

 - Aşırı yemek yeme

 - Makat bölgesinde deformasyon oluşturabilecek binicilik ve bisiklet gibi sporlar.

Eğer sizde oluşan basur ameliyat gerektirirse basur ameliyatı doktoru kontrolüne gitmelisiniz.

 

 Basur Tedavi Yöntemleri

 

            İlk olarak hastalara düzenli bir şekilde dışkılama tavsiye edilir. Bu sayede dışkı bağırsakların içinde daha az süre barınmaktadır. Yine basurdan kurtulmak için beslenme de çok önemlidir. Özellikle acı ve baharatlı gıdalardan kaçınmak gereklidir. Yine kahve ve alkol tüketimini de dikkat etmek ereklidir. Tüm bunlara rağmen geçmez ve de ameliyat gerekirse basur ameliyatı doktoru kontrolünde ameliyat olunmalıdır.