Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

İstanbulda Hemoroid Tedavisi Yapan Doktorlar

 

           

           Basur, mayasıl olarak da bilinen hemoroid rahatsızlığı kalın bağırsağın sonunda bulunan dışkılamaya yardımcı dokuların esnemesi gevşemesi veya aşağı doğru sarkma yapmasıyla oluşmaktadır. Makat varisi olarak bilinmektedir.

 

 Hemoroid Tanımı

 

            İç ve dış olmak üzere 2 çeşit hemoroid vardır. İç hemoroid makatın içerisinde oluşan et sarkmasıdır ve dışarıdan görülemez. Sadece muayene edilerek tespit edilebilir. Dış hemoroid ise et sarkmasının makat dışında oluşmasıdır. Sarkan et dışarıdan görülebilir.

 

            Bu rahatsızlıkta sarkma yapan dokunun şekline, durumuna ve yapısına göre derecelendirme yapılmaktadır. Birinci derecesinde tuvalete çıkıldığında ıkınma ile şişlik oluşur ve sonrasında kaybolur. Kanama yapabilir. İkinci derecesinde sarkan doku tuvalet esnasında dışarı çıkar ve sonrasında içeri girer. Üçüncü derecesinde tuvalet esnasında dışarı çıkan doku içeri kendiliğinden girmez ve elle itilerek içeri girebilir. Dördüncü derecesinde ise sarkık dokular sürekli dışarıdadır içeriye girmezler.

 

            Hemoroid rahatsızlığı tedavi sonrasında da dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kişilerin beslenme düzenine dikkat etmesi çok önemli bir noktadır. Bunun yanında tuvalet süresinin kısa tutulması da önemli bir noktadır.

 

 Hemoroid Belirtileri

 

            Makatta oluşmuş olan ele gelen bir şişlik bu rahatsızlığın önemli bir belirtisidir. Sarkma yapan et parçasının kanaması da rahatsızlığı ortaya çıkaran belirtilerdendir. Bunların yanında makattan akıntı olması, kaşıntı ve yanma hissi oluşması da dikkate değer belirtilerdendir.

 Dış hemoroid kişinin kendisi tarafından anlaşılıyor olsa da iç hemoroid başlangıç seviyesinde anlaşılamayabilir. Hemoroid tedavisi doktoru muayene esnasında sarkan dokuyu tespit eder.

 Hemoroid Tedavisi

 

            Hemoroid rahatsızlığı tedavi edilmesi zorunlu olan bir rahatsızlıktır. Bu konuda hemoroid tedavisi doktoru konusunda uzman ve son teknolojiyle müdahale eden bir doktor olması hasta için önemli bir noktadır.

 

            Hemoroid rahatsızlığının tedavisinde ilaç yöntemi uygulanabilmektedir. İlaçla oluşan şişliğin azaltılması, ağrının giderilmesi sağlanır. Tamamen durumu ortadan kaldırmaya yönelik olmayıp şikayetleri azaltıcı yönde bir tedavi uygulamasıdır. Tamamen hemoroidin ortadan kalkması ilaç tedavisi ile mümkün değildir.

 

            Rahatsızlığın dördüncü evresine gelindiğinde ameliyatla tedavi yöntemi uygulanabilir. Genel anestezi ile yapılan uygulama sonrasında hastayı ağrılı bir dönem beklemektedir. Bu sebeple çok tercih edilen bir yöntem değildir.

 

            Üçüncü dereceye kadar olan hemoroid rahatsızlıklarında lazer tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak bu tedavide de ameliyat sonrası oluşan durumlar görülebilmektedir.

 

            Bunların haricinde sarkan dokunun ortadan kaldırılarak daha sonra oluşmasını engelleyici yöntemlerde bulunmaktadır. Bağlama denilen band ligasyon yöntemiyle dokunun cihazla bağlanarak ölmesi sağlanmaktadır. Birinci derece hemoroidler için İnfrared koagülasyon yöntemi uygulanabilmektedir. Dış hemoroidler için Surgitron yöntemiyle radyo frekanslarla tedavi uygulanabilmektedir.

 

            Hemoroid tedavisi doktoru hasta kişinin muayenesine göre tedavi yöntemini belirleyerek en uygun tedavi yöntemini uygulaması bu rahatsızlığın tedavisi için önemli bir noktadır.

Hemoroid İçin Hangi Doktora Gidilir?

 

 

            Hemoroid makatta görülen basur gibi isimlerle anılan bir hastalıktır. Kalın bağırsağın fonksiyonuna yardımcı olan elastik doku olan yastıklar bulunur. Hemoroidal yastıkların esnemesi, gevşemesi ve aşağı doğru sarkmasına verilen isimdir. Makat bölgesinin içinde varisler meydana gelir. Hemoroid 2 şekilde ortaya çıkar.

 

 İç hemoroid: Makatın iç kısmında görülür. Ancak hemoroid tedavisi doktoru tarafından muayene edilerek tespit edilir.

 Dış hemoroid: Makatın dış kısmında ortaya çıkar. Dışarıdan dokunmakla hissedilir.

 

 Hemoroit Belirtileri Nelerdir?

 

            Hemoroid kanama en sık görülen belirtileri arasındadır. Makatta oluşan şişlikler diğer önemli belirtileridir. Akıntı, kaşıntı, yanma şeklinde ortaya çıkar. Özellikle iç hemoroidler belirti vermeyebilir. Hemoroidin içindeki oluşan kan pıhtılaşması ağrılı, sert bir şişlik şeklinde ortaya çıkmaktadır. Kişilerin yarıdan fazlası en az bir kere hemoroide yakalanmaktadır.

 

 Hemoroid Tedavisinde Doktor Seçimi?

 

            Hemoroid tedavisi özel bir tecrübe gerektirir. Hemoroid mutlaka tedavi edilmelidir. Bu yüzden hemoroid tedavisi doktoru konuya vâkıf olmalıdır. Tedavi edilmemesi durumunda büyük sonuçlar doğurabilir. Hemoroidin sık görülmesi hemoroid tedavisi doktoru az bulunması tedavinin geciktirilmesine sebep olur. Muayene makat bölgesinde dışarıdan görünebildiği gibi büyük çoğunluğu da görülmeyebilir. Özel bir cihaz yardımıyla makatın içine bakılmalıdır. Hemoroid doktorunun tecrübeli olması gerekir. Ayrıca hastaların utangaçlığı nedeniyle hemoroid doktoru kliniğinin özel olması gerekir.

 

 Hemoroid Muayenesi ve Tedavisi

            Muayene kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde özel giysi ve pozisyonda yapılmalıdır. Muayene esnasında hemoroid doktoru tarafından aydınlatılmalıdır. Hemoroid kişiye göre farklılık gösterir. Hemoroid doktorunun hastaya en uygun şekilde tedavi şekli uygulanmalıdır. Buradaki amaç ameliyatsız en kısa sürede riskli ve ağrısız olarak sonuç vermesidir. Hemoroid farklı tip ve derecelerde olduğu için hemoroid olduğunda hemoroid doktoru en iyi yöntem olan band ligasyon yöntemini uygulamalıdır.

 

            Skleroterapi denilen ilaç enjeksiyonuyla tedavinin gerekliliğine karar verilir. Buna hemoroid doktoru muayene ettikten sonra karar verir. Doktorun kliniğinde surgitron denen radyofrekans cihazını bulundurması gerekir. Hemoroid doktoru alanında tecrübeli bir hekim olmalıdır. Hemoroidin nedeni aşırı ıkınma en önemli nedenidir. Ikınmayla oluşan basınç hemoroid yastıklarının genişletir ve bu yüzden sarkmasına ortam hazırlar. Kabızlık, posasız gıdalarla beslenme, ağır işler, ishal, fast food türü beslenme şekli hemoroidin sebepleri arasındadır.

Basur Ameliyatı Nasıl Olur?

 

            Basur, hemoroid ve mayasıl olarak da bilinen, makat bölgesinin içinde meydana gelen ve görülme sıklığı olarak değerlendirildiğinde 2 - 3 kişide bir rastlanan çok yaygın bir rahatsızlıktır. Basur, kalın bağırsağın bitim kısmında damarlı ve yastıkçık şeklindeki yapıların oluşmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bacaklarda görülen varisin farklı bir türüdür.

 

            Basur rahatsızlığı yaşayanlar, Şişli - Fulya'daki kliniğinde hizmet vermekte olan basur ameliyatı doktoru Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Uskuay'ı ziyaret ederek, bu rahatsızlıktan kolaylıkla ve kısa süre içinde kurtulabilirler.

 

 Basurun Nedenleri Nelerdir?

 

            Basura neden olan farklı etkenler söz konusudur. En önemli etkenlerden birisi genetik yatkınlıktır. Eğer aile fertlerinde basur varsa, diğer aile bireylerinde görülme ihtimali de artmaktadır. Kişisel nedenlerden en önemli olanı ise, tuvalet alışkanlığının niteliğidir. Düzensiz tuvalete gitme, tuvalette uzun süre oturur pozisyonda kalma ve aşırı zorlanma basuru oluşturan en önemli unsurlardır. Zorlanmayla artan basınçla birlikte, toplardamarlar genişleyerek zamanla esnekliğini kaybeder. Bu durum, bir süre sonra toplardamarın makattan dışarı çıkmasına sebebiyet verir.

 

            Posasız ve liften zayıf gıdalarla beslenme, kabızlık, uzun müddet ayakta çalışmayı gerektiren durumlar, hamilelik ve fast food beslenme gibi etkenler, genel itibariyle basur nedenleri olarak sayılabilir. Hamilelikte, değişen hormon dengesiyle kabızlık ortaya çıkabilmekte ve buna ek olarak bebeğin anne karnına basınç uygulamasıyla hemoroidlerde şişme görülebilmektedir.

 

 Basur Ameliyatı Nasıl Yapılır?

           Klasik bir basur ameliyatı, genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Ameliyat esnasında, basur dokusu makas ve bisturi yardımıyla kesilerek çıkartılmaktadır. Sonrasında, kesilen yerlere dikiş atılarak işlem tamamlanmaktadır. Bu işlem, basur ameliyatı doktoru tarafından kolaylıkla ve sorunsuzca gerçekleştirilmektedir.

Basur Ameliyatı Türleri

 

            Basur ameliyatı doktoru Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Uskuay, aşağıdaki yöntemleri uygulayarak basur ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirmektedir.

 

 * Lazerle basur ameliyatı, genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Bu yöntemde basur dokusu, makas ve bisturi yerine lazer yardımıyla kesilerek çıkartılır. Kesilen bölüme dikiş atılır.

 

 * Longo yöntemi ile gerçekleştirilen basur ameliyatı da yine genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Bu yöntemde özel bir alet kullanılarak, basurun üst kısmındaki bölgeden halka şeklinde doku çıkartılmakta ve otomatik olarak dikiş konulmaktadır. Bu sayede, sarkmış olan dokunun yukarı çekilmesi sağlanmaktadır. Ameliyat sonrası ağrı çok az hissedilmektedir. Yaklaşık bir haftada rutin yaşantıya dönülmektedir.

 

Basur Ağrısı Olur Mu?

 

            Hemoroid mayasıl; insanlar arasında basur olarak bilinen, makat kısmının iç tarafında görülen, yaklaşık olarak 2 ila 3 kişiden birinin sahip olduğu hastalığın ismidir. Kalın bağırsağın sonunda dışkılamayla alakalı görevleri bulunan yapılardır. Bu yapıların çeşitli nedenlerle esneyip gevşemesi sonucu sarkmasına basur denilmektedir.

            Basur ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki dış basurdur. Dış basur, makat deliğinin çevresinde gözle görülebilir kısımda bulunmaktadır. İkincisi ise iç basurdur. İç basur, makat bölgesinin iç kısmında ki yapının şişmesiyle ortaya çıkmaktadır. Dışarıdan görülüp anlaşılamayan bu basur ancak muayene esnasısın da doktorlarca anlaşılabilmektedir.

Basur Belirtileri Nelerdir?

            İlk aşamalarda bölgede kaşıntı, ıslaklık, yanma ve huzursuzluk hissedilmesi basur belirtileri olarak sayıla bilmektedir. Kişileri en fazla doktorlara başvurmaya iten sebep ise kanamadır. Kanamanın şekli değişkenlik gösterebilmektedir. Kanama damlama, akma ve fışkırma tarzlarında olabilmektedir. Makatta şişlikte bireyler için belirtiler arasındadır. İnsanların yarısı hayatlarında en az bir defa bu belirtileri yaşamaktadırlar. Basur normal şartlarda ağrısız bir hastalıktır. Anüs bölgesinde yaşanılan ağrılar basurla karıştırıla bilinmektedir.

 Basur Oluşma Nedenleri Nelerdir?

 

            Basur oluşumuna sebebiyet veren en önemli sebep ailesel eğilimler olup, eğer ailede varsa genelde bireyde de oluşabilmektedir. Kişisel manada en önemli sebepse bireyin tuvalet alışkanlığıdır. Tuvalete çok düzensiz çıkma, tuvalette çok vakit geçirmek ve çokça ıkınmak basur oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Kişide kabızlık, uzun müddet ayakta durmayı zorunlu kılan işler ve posasız gıdalarla beslenilmesi de basur sebepleri arasında sayıla bilmektedir.

 Basur Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Birey de basur tedavisi, bireyde ki basurun dercesine göre değişiklik göstermektedir. 4 dereceden oluşan bu evreler için önerilen yöntemler şöyledirler;

 1.evre/ Ameliyat dışı yöntemlerle tedavi edilmektedir. Bu yöntem ıkınma sonucunda şişkinlik oluşan ve ıkınma sonrası gözden kaybolan basur tipi için geçerli olup, basur tedavisi için ameliyatsız yöntemler uygulanmaktadır.

 2.evre/ Ameliyat dışı yöntemlerle tedavi edilmektedir. Tuvalet sırasında dışarıya çıkan tuvalet sonrasında ise içeri giren basur evresidir. Bu evrede basur tedavisi olarak ameliyatsız yöntemler tercih edilir.

 

 3.evre/ Tuvalet sırasında dışarı çıkan tuvalet bittikten sonra kendiliğinden içeri girmeyen basur tipidir. 3.evre basur tedavisi olarak ameliyatlı veya ameliyatsız yöntem duruma göre tercih edilebilir.

 

 4.evre/ İçeri girmeyen basur tipidir. 4.evre basur tedavisi için kişinin ameliyat edilmesi gereklidir. 

 

 

Basur Ameliyatı Detayları

Basur hastalığı makat bölgesinde meydana gelen bir hastalık türüdür. Bu bölgedeki toplardamarların büyümesi söz konudur. Genel itibariyle beslenme uygulamaları ile kontrol edilebilen bir hastalıktır. Ancak cerrahi operasyon gerektiği durumlarda çok olmaktadır. Basurlar genel olarak 2’ye ayrılırlar. Birincil basurlar ve ikincil basurlar şeklinde. Yine klinik olarak da 2’ye ayrılırlar. Dış basurlar ve iç basurlar şeklinde.

 

Devamını Oku

Basur Ameliyatı Doktoru

Halk arasında basur, mayasıl denen hemoroid hastalığı makat ağızında şişen damarlardan oluşur. İlk oluştuğunda basur ameliyatı doktoruna gidilirse ilaçla, ameliyatsız tedavi yöntemleriyle kalıcı tedavi sağlanabilir. Bu yöntemler hastanede yatmayı, anesteziyi gerektirmeden basur ameliyatı doktoru tarafından klinikte yapılabilen tedavi yöntemleridir.

 

Devamını Oku

Sık Sorulan Sorular

Muayeneye gelirken herhangi bir hazırlık gerekir mi?

Hiçbir ön hazırlık gerekmez, aç kalmak gerekmez, kan sulandırıcı ilaçlar alınıyorsa tedavi için bir hafta önce ilgili doktorunuzla görüşülerek kesilmelidir.

Muayene nasıl yapılıyor?

Sadece muayene bölgesini açıkta bırakan özel bir giysi ile yan yatar pozisyonda yapılıyor.

Muayene ağrılı mıdır?

Hayır, muayene hemen hiç ağrı yapmaz.

Devamını Oku