Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

Basur Ameliyatı Nasıl Olur?

 

            Basur, hemoroid ve mayasıl olarak da bilinen, makat bölgesinin içinde meydana gelen ve görülme sıklığı olarak değerlendirildiğinde 2 - 3 kişide bir rastlanan çok yaygın bir rahatsızlıktır. Basur, kalın bağırsağın bitim kısmında damarlı ve yastıkçık şeklindeki yapıların oluşmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bacaklarda görülen varisin farklı bir türüdür.

 

            Basur rahatsızlığı yaşayanlar, Şişli - Fulya'daki kliniğinde hizmet vermekte olan basur ameliyatı doktoru Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Uskuay'ı ziyaret ederek, bu rahatsızlıktan kolaylıkla ve kısa süre içinde kurtulabilirler.

 

 Basurun Nedenleri Nelerdir?

 

            Basura neden olan farklı etkenler söz konusudur. En önemli etkenlerden birisi genetik yatkınlıktır. Eğer aile fertlerinde basur varsa, diğer aile bireylerinde görülme ihtimali de artmaktadır. Kişisel nedenlerden en önemli olanı ise, tuvalet alışkanlığının niteliğidir. Düzensiz tuvalete gitme, tuvalette uzun süre oturur pozisyonda kalma ve aşırı zorlanma basuru oluşturan en önemli unsurlardır. Zorlanmayla artan basınçla birlikte, toplardamarlar genişleyerek zamanla esnekliğini kaybeder. Bu durum, bir süre sonra toplardamarın makattan dışarı çıkmasına sebebiyet verir.

 

            Posasız ve liften zayıf gıdalarla beslenme, kabızlık, uzun müddet ayakta çalışmayı gerektiren durumlar, hamilelik ve fast food beslenme gibi etkenler, genel itibariyle basur nedenleri olarak sayılabilir. Hamilelikte, değişen hormon dengesiyle kabızlık ortaya çıkabilmekte ve buna ek olarak bebeğin anne karnına basınç uygulamasıyla hemoroidlerde şişme görülebilmektedir.

 

 Basur Ameliyatı Nasıl Yapılır?

           Klasik bir basur ameliyatı, genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Ameliyat esnasında, basur dokusu makas ve bisturi yardımıyla kesilerek çıkartılmaktadır. Sonrasında, kesilen yerlere dikiş atılarak işlem tamamlanmaktadır. Bu işlem, basur ameliyatı doktoru tarafından kolaylıkla ve sorunsuzca gerçekleştirilmektedir.

Basur Ameliyatı Türleri

 

            Basur ameliyatı doktoru Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Uskuay, aşağıdaki yöntemleri uygulayarak basur ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirmektedir.

 

 * Lazerle basur ameliyatı, genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Bu yöntemde basur dokusu, makas ve bisturi yerine lazer yardımıyla kesilerek çıkartılır. Kesilen bölüme dikiş atılır.

 

 * Longo yöntemi ile gerçekleştirilen basur ameliyatı da yine genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Bu yöntemde özel bir alet kullanılarak, basurun üst kısmındaki bölgeden halka şeklinde doku çıkartılmakta ve otomatik olarak dikiş konulmaktadır. Bu sayede, sarkmış olan dokunun yukarı çekilmesi sağlanmaktadır. Ameliyat sonrası ağrı çok az hissedilmektedir. Yaklaşık bir haftada rutin yaşantıya dönülmektedir.

 

Basur Ağrısı Olur Mu?

 

            Hemoroid mayasıl; insanlar arasında basur olarak bilinen, makat kısmının iç tarafında görülen, yaklaşık olarak 2 ila 3 kişiden birinin sahip olduğu hastalığın ismidir. Kalın bağırsağın sonunda dışkılamayla alakalı görevleri bulunan yapılardır. Bu yapıların çeşitli nedenlerle esneyip gevşemesi sonucu sarkmasına basur denilmektedir.

            Basur ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki dış basurdur. Dış basur, makat deliğinin çevresinde gözle görülebilir kısımda bulunmaktadır. İkincisi ise iç basurdur. İç basur, makat bölgesinin iç kısmında ki yapının şişmesiyle ortaya çıkmaktadır. Dışarıdan görülüp anlaşılamayan bu basur ancak muayene esnasısın da doktorlarca anlaşılabilmektedir.

Basur Belirtileri Nelerdir?

            İlk aşamalarda bölgede kaşıntı, ıslaklık, yanma ve huzursuzluk hissedilmesi basur belirtileri olarak sayıla bilmektedir. Kişileri en fazla doktorlara başvurmaya iten sebep ise kanamadır. Kanamanın şekli değişkenlik gösterebilmektedir. Kanama damlama, akma ve fışkırma tarzlarında olabilmektedir. Makatta şişlikte bireyler için belirtiler arasındadır. İnsanların yarısı hayatlarında en az bir defa bu belirtileri yaşamaktadırlar. Basur normal şartlarda ağrısız bir hastalıktır. Anüs bölgesinde yaşanılan ağrılar basurla karıştırıla bilinmektedir.

 Basur Oluşma Nedenleri Nelerdir?

 

            Basur oluşumuna sebebiyet veren en önemli sebep ailesel eğilimler olup, eğer ailede varsa genelde bireyde de oluşabilmektedir. Kişisel manada en önemli sebepse bireyin tuvalet alışkanlığıdır. Tuvalete çok düzensiz çıkma, tuvalette çok vakit geçirmek ve çokça ıkınmak basur oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Kişide kabızlık, uzun müddet ayakta durmayı zorunlu kılan işler ve posasız gıdalarla beslenilmesi de basur sebepleri arasında sayıla bilmektedir.

 Basur Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Birey de basur tedavisi, bireyde ki basurun dercesine göre değişiklik göstermektedir. 4 dereceden oluşan bu evreler için önerilen yöntemler şöyledirler;

 1.evre/ Ameliyat dışı yöntemlerle tedavi edilmektedir. Bu yöntem ıkınma sonucunda şişkinlik oluşan ve ıkınma sonrası gözden kaybolan basur tipi için geçerli olup, basur tedavisi için ameliyatsız yöntemler uygulanmaktadır.

 2.evre/ Ameliyat dışı yöntemlerle tedavi edilmektedir. Tuvalet sırasında dışarıya çıkan tuvalet sonrasında ise içeri giren basur evresidir. Bu evrede basur tedavisi olarak ameliyatsız yöntemler tercih edilir.

 

 3.evre/ Tuvalet sırasında dışarı çıkan tuvalet bittikten sonra kendiliğinden içeri girmeyen basur tipidir. 3.evre basur tedavisi olarak ameliyatlı veya ameliyatsız yöntem duruma göre tercih edilebilir.

 

 4.evre/ İçeri girmeyen basur tipidir. 4.evre basur tedavisi için kişinin ameliyat edilmesi gereklidir. 

 

 

Basur Ameliyatı Detayları

Basur hastalığı makat bölgesinde meydana gelen bir hastalık türüdür. Bu bölgedeki toplardamarların büyümesi söz konudur. Genel itibariyle beslenme uygulamaları ile kontrol edilebilen bir hastalıktır. Ancak cerrahi operasyon gerektiği durumlarda çok olmaktadır. Basurlar genel olarak 2’ye ayrılırlar. Birincil basurlar ve ikincil basurlar şeklinde. Yine klinik olarak da 2’ye ayrılırlar. Dış basurlar ve iç basurlar şeklinde.

 

Devamını Oku

Basur Ameliyatı Doktoru

Halk arasında basur, mayasıl denen hemoroid hastalığı makat ağızında şişen damarlardan oluşur. İlk oluştuğunda basur ameliyatı doktoruna gidilirse ilaçla, ameliyatsız tedavi yöntemleriyle kalıcı tedavi sağlanabilir. Bu yöntemler hastanede yatmayı, anesteziyi gerektirmeden basur ameliyatı doktoru tarafından klinikte yapılabilen tedavi yöntemleridir.

 

Devamını Oku

Sık Sorulan Sorular

Muayeneye gelirken herhangi bir hazırlık gerekir mi?

Hiçbir ön hazırlık gerekmez, aç kalmak gerekmez, kan sulandırıcı ilaçlar alınıyorsa tedavi için bir hafta önce ilgili doktorunuzla görüşülerek kesilmelidir.

Muayene nasıl yapılıyor?

Sadece muayene bölgesini açıkta bırakan özel bir giysi ile yan yatar pozisyonda yapılıyor.

Muayene ağrılı mıdır?

Hayır, muayene hemen hiç ağrı yapmaz.

Devamını Oku