Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

            Makat bölgesinde birden daha fazla damar bulunmaktadır. Damarların yapıları aşırı ıkınmadan dolayı meme oluşumuna sebep olmaktadır. Makat bölgesinin dışarıya sarkan kısma basur adı verilmektedir. Damarlarda gerilmeler olmasından dolayı çatlamaların oluşmasıyla meydana gelmektedir. Zaman içerisinde oluşan yırtık ve çatlaklara bağlı olarak zaman içerisinde kanamaların oluşmasına sebep olur. İç basur ve dış basur olarak iki tür rahatsızlık çeşidi vardır. İç basur belirtilerinde kanama dışkı çıkma esnasında kan yeni kanamış halde gelir. İç basur oluşumu olan hastalarda ise pıhtılaşmış bir halde gelmektedir. Makat bölgesinde yakınma, şişlik, şiddetli ağrı ve kaşınma gibi belirtiler ile anlaşılmaktadır.

 

 Basur Tedavisi Neden Önemli?

 

            Basur tedavisi oldukça önemlidir. Tedavinin önemli olmasının sebebi ise hastalığın kendi kendine iyileşme gibi bir durumu söz konusu değildir. Bu yüzden tedavisi mutlaka en kısa zamanda yapılması gerekir. Rahatsızlığın ilerlemesinden dolayı ilerleyen safhalarda tedavisi daha zor olmaktadır. Ağrıların şiddetli bir şekilde artması da zaman ilerledikçe daha da çoğalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle en kısa zamanda tedavinin yapılması gerekir.

 

 Basur Tedavi Yöntemleri

 

            Tedavi yöntemleri noktasında en etkili olanı uzman doktor tarafından yapılan tedavidir. Basur tedavisi evde yapılan uygulamalar ile yok etmek mümkün olmamaktadır. Tedavinin yapılması noktasında ilk evrede fark edilir ise doktor eşliğinde diyet programı, ilaç kullanılarak yapılan tedavi ve ılık su ile yapılan tedavi yöntemleri ile rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür.

 

 İlerleyen Seviyede ki Basur Tedavisi

 

            İlk fark edildiğinde tedavisi oldukça kolay olsa da ilerleyen devrelere geçmesi durumunda tedavisi daha etkin yöntemlerle yapılması gerekir. Basur tedavisi ilerleyen evrelere geldiğinde yani ele gelen şişlik, dolgunluk hissi ve kanama gibi makat bölgesinde daha fazla seviyeye gelmesi durumunda tedavisi biraz daha zor olmaktadır. İlerleyen safhada ki hastalığın tedavisinde lazer, elektro cerrahi, bang ligasyon, basur kurutucu ilaç gibi yöntemler ile tedavisi gerçekleştirilmektedir. Hasta tedavi olmadığı sürece sürekli olarak makat bölgesinde sorunlar yaşayacaktır ve bu sorunlar gün geçtikçe daha da artarak ilerleyecektir. Doğru ve zamanında yapılan müdahale sayesinde kısa zamanda hastalıktan kurtulmak ve normale dönmek mümkündür.

 

Hemoroid Nedir?

         Kalın bağırsağın son 4 santimetrelik kısmında bulunan kılcal damarlardan oluşan hemoroid adı verilen yapıların iltihaplanarak şişmesine hemoroid adı verilmektedir. Aslında herkeste bulunan bir oluşumun adı olan hemoroid zamanla hastalık için kullanılan bir tabir haline gelmiştir. Halk arasında basur olarak bilinen rahatsızlık çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerin hastalığın olumsuz etkilerini artırdığı bilinmektedir. Yemek konusunda seçici davranılarak hastalığın geçmesi ilk evrelerde mümkündür. Ancak kronik hale gelmiş olan hemoroid vakalarında, operasyonsuz çözüm mümkün olmamaktadır. Bulunan çözümler geçici nitelikte olduğundan hastalar en sonunda ameliyat olmaktadır.

 

 Basur Ameliyatıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

 

            Her hastalığın çeşitli dereceleri vardır. Hemoroid hastalığındaki ilk derece anüs içerisinde yer alan kılcal damarların oluşturduğu yastıkçıkların içeride hafif şekilde şişmesidir. Bu aşamada hastalarda ağrı, oturamama gibi şikayetlere çok sık rastlanmaz. Genelde anüste zaman zaman artan kaşıntı bu evrede olmaktadır. Hastalığın ilerleyerek 2. evreye geçmesi halinde, yastıkçıklar dışarı doğru çıkmaktadır. Ancak, ıkınmayla çıkan bu şişlikler hemen içeri girmektedir. Dolayısıyla bu aşamada ilaç tedavisi işe yaramaktadır. 3. aşamada ise, şişerek dışarı çıkan yastıkçıklar kendiliğinden içeri girmez. Bazen dışarıdan bir müdahale yapılması gerekebilir. İlk aşamadan sonraki aşamalarda yanma, ağrı, acıma ve kaşıntı şikayetleri oldukça artmıştır. Son aşamada ise, ilaç tedavisi işe yaramamaktadır. Bu bakımdan, ameliyat olunması gerekecektir. 

 Basur Ameliyatında Ağrı Olur Mu?

            Oldukça kolay bir basur ameliyatı sonrasında hastalar aynı gün taburcu edilmektedir. Ameliyat sırasında lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu nedenle, ameliyat sırasında hiçbir şekilde ağrı hissedilmez. Ameliyat sonrasında anestezi etkisi geçinceye kadar da ağrı olmaz. Anestezinin etkisinin geçmesi durumunda ağrı kesiciyle geçebilecek nitelikte ağrılar olması doğal karşılanmaktadır. Ameliyatı gerçekleştiren doktorun tavsiyelerine uygun davranmak önem taşımaktadır. Aksi durumda, iyileşme süreci daha uzun sürebilmektedir. Ani hareketlerden kaçınmak ve dikişlerin olduğu bölgeyi korumak önem taşımaktadır. Basur ameliyatı sonrasında dikişlerde meydana gelecek sorunlar iltihaplanmaya ve acıya sebep olabilmektedir.

 Basur Ameliyatının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

            Basur ameliyatı çok sayıda kişinin hayat kalitesini yükseltmek için yaptırdığı ameliyattır. Ameliyat sonrasında birkaç günün sonunda kişi eski sağlığına kavuşarak, yanma, ağrı ya da acı hissetmeyecektir.

Halk Dilinde Basur (Hemoroid)

 

            Hemoroidal denilen damar yastıkları bütün insanlarda bulunmaktadır. Hem bayan hem de erkekler de görülen bir sağlık sorunudur. İnsan vücudunda bulunan bu yastıkçıklar kabızlık gibi sebepler sonucunda yapılan ıkınma sebebiyle günlük genişleyip sarkarsa, bu noktada şikayetler artar. Bu rahatsızlık ağrı yapmaz, kanama yapar. Çok olarak makat yırtığı adı verilen bir hastalık ile karıştırılmaktadır. Halk dilinde basur olarak bilinmektedir ve basur tedavisi hasta kişinin rahatsızlığın hangi safhasında olduğuna göre yapılmaktadır. Makat yırtıklığı rahatsızlığı ile kesinlikle karıştırılmamalıdır. Basur hastalığı anüs bölümünde bulunan toplar damarların şişelere bağlı olarak kanaması durumudur.

 

 Basur Neden Oluşur?

 

            Tuvalette ihtiyacınızı görürken aşırı zorlama ve ıkınma neticesinde oluşabilir. Bu rahatsızlığa başka faktörler de sebep olabilir. Posası olmayan gıdalar yemek, doğum ve hamilelik, düzenli olmayan tuvalet ihtiyaçları ve obezite gibi nedenler de etkin bir faktördür. Hemoroid hastası olmamak için ve basur tedavisi olduktan sonra tekrar nüans edilmesi için sağlığınıza dikkat ederek yaşamanız gerekmektedir.

 

 Son Derece Titiz Ve Nazik Olmalıyız

 

            Spor ve egzersiz hareketleri yaparak, lif açısından yüksek zengin vitaminlere sahip posası olan yiyecekler tüketerek ve tuvalet titizliğinize önem verirseniz bu rahatsızlığa yakalanma riski gittikçe azaltmaktadır. Vücudun makat bölümünü silerken veya kurularken son derece hafif bir şekilde işleminizi yapın ve tuvalette kalma yani boşuna ıkınma yapma sürenizi de azaltın.

 

 Hemoroid Tedavi Yöntemleri

 

            Basur tedavisi 3 şekilde gerçekleşebilir, bunları ele alacak olursak ilk olarak ilaç ile yapılan tedavi yöntemi olduğunu ve doktor kontrolünde verilen ilaçlar ile sonlandırılmaya çalışıldığıdır. İkinci olarak ise birçok türü bulunan girişimsel tedaviyi görmekteyiz. Enjeksiyon ve iğne tedavisi, boğma, bağlama tekniği, halk arasında bilinen adı lazer yöntemi olan yakma işlemi, hemoroid kısmında bulunan atardamarı kesme gibi yöntemler tedavi de kullanılmaktadır. Son yöntem olarak da ameliyat karşımıza çıkmaktadır. Bu hemoroid sürecinde kullanılan cerrahi yöntemler hakkında bilgi edinecek olursak eğer, şu şekilde gösterebiliriz, açık ameliyat, ligasure yöntemi, kapalı ameliyat, de longo yöntemleri göstermek mümkündür. Hemoroid hastalığı tedavisinde hangi yöntem ya da yöntemlerin kullanılacağı hakkında, basur evresi, hasta şikayetlerinin şiddetine ve hastanın vücudunda etkilediği bölgeye göre belirlenmektedir.

 

 

Anal Fissür Ameliyatları

    Tıp dilinde anal fissür olarak adlandırılan, makattaki çatlaklar, kan dolu kese oluşumu, makat çatlağı gibi sorunların giderilmesi için yapılan operasyon günümüzde oldukça basit bir işlemdir. Gelişen teknoloji sayesinde operasyon sırasında kullanılan aletlerde de büyük bir gelişme yaşanmıştır. Bu sayede makatta meydana gelen çeşitli hastalıkların semptomlarının giderilmesi ve hastalıktan kurtulmak için ameliyat olan hasta sayısı oldukça fazladır. Ameliyat sonrası hastaların çektikleri acı ve ağrı da oldukça azalmış durumdadır.

 Fissür Ameliyatı Ne Zaman Gereklidir?

            Çok sayıda hasta, makatta kanama, şişlik ve ağrı olduğunu gördüğünde doktora basur şikayetiyle başvurmaktadır. Oysa hemoroid hastalığında kanama ve ağrı başlangıç evrelerinde değil ilerleyen dönemlerde görülmektedir. Birden ortaya çıkan ve uzun süre geçmeyen kanama ve ağrı durumunda makatta çatlak olduğu düşünülmektedir. Bu çatlağın giderilerek hastanın hayat kalitesinin yükseltilmesi ise, fissür ameliyatı sayesinde mümkündür. 4 haftadan daha uzun süre devam eden ağrı, şişlik ve kanama durumlarında doktorlar genellikle fissür ameliyatı olmanızı önermektedir. Bu durumda, çatlak kronik hale gelmiştir.

 Fissür Operasyonu Nasıl Yapılır?

            fissür ameliyatı konusunda genel kanı, makatta oluşan çatlağın dikilmesiyle operasyonun tamamlandığı yönündedir. Oysa bu bilgi doğru değildir. Genel anestezi gerekmeksizin yapılan bu işlem uzun sürmemektedir. Çatlağın dikilmesi söz konusu olmaz. Anüsün etrafında küçük bir kesi açılmaktadır. Bu kesinin içinden kasların gevşetilmesi söz konusu olmaktadır. Oldukça sıkı olan anüs kasları gevşetilerek hastalığın yarattığı acı ve yanma gibi hislerin bitmesi amaçlanmaktadır.

 Ameliyat Sonrası Ağrılar Bitmekte Midir?

            Fissür operasyonu geçiren hastalar, ameliyat sonrasında lokal olarak bölgeye uygulanan anestezi etkisiyle birkaç saat herhangi bir ağrı duymamaktadır. Anestezinin etkisinin tamamen geçmesiyle, kesilen bölgede bir miktar acı duyulması beklenmektedir. Bu acı, kesinin iyileşmesine kadar devam edebilir. Ağrı kesici ilaçlarla geçecek olan ağrılar bir süre sonra tamamen sona erecektir. Kişinin hayat kalitesini arttırmayı amaçlayan kısa süreli bu operasyon genelde başarılı sonuç vermektedir. Hastaların operasyon öncesinde yaşadıkları rahat oturamama, hareketlerde kısıtlanma, yanma, ağrı gibi şikayetler birkaç gün içerisinde tamamen sona ermektedir. Hastaların operasyondan sonra taburcu edilerek evde istirahat etmeye gönderilmesi söz konusudur.

 

Basur ve Basur Ameliyatı Hakkında Tüm Merak Edilenler

 

Basur Nedir? Belirtileri Nelerdir? Basur Ameliyatı ile Çözüm Mümkün müdür?

 

            Toplum genelinde basur olarak bilinmekte olan ve makat bölgesinde görülen rahatsızlık, tıp literatüründe hemoroid olarak geçmektedir. Basur, makat bölgesindeki toplardamarların, birtakım farklı nedenlere dayalı olarak genişleyerek varisleşmesidir. Genişleyen toplardamarların anüsün içinde veya dışında olmasına göre iç ve dış basur olarak iki şekilde değerlendirilmektedir.

 

 Basur problemi olan bir kişide aşağıdaki belirtiler gözlemlenmektedir:

 

 * Anüs çevresinde şişlik olması,

 * Bölgede ıslaklık hissi,

 * Makatta kanama,

 * Makatta ve anüs çevresinde ağrı,

 * Anüs içinde veya dışında toplardamarların genişlemesi,

 * Sürekli kaşıntı hissi.

 

            Basur rahatsızlığının ilerlemesiyle birlikte, bölgedeki alan büyümekte ve özellikle zorlanma esnasında kanamalar olmaya başlamaktadır. Basur, hem erkeklerde hem kadınlarda gözlemlenmekle birlikte, kadınlarda özellikle normal doğum sonrasında daha sık görülmektedir. Rahatsızlığın çözümü lazer tedavisi veya basur ameliyatı ile mümkün olmaktadır.

 

 Basur Ameliyatının Basura Neden Olan Faktörleri Gidermedeki Rolü,

 

 Basura neden olan pek çok önemli faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin bazılarını şu şekilde belirtilebilir:

 

 * Obezite veya aşırı kilolu olma,

 * Kronik kabızlık söz konusu olması,

 * Düzensiz beslenme nedeniyle ishal veya kabız olunması,

 * Ağır kaldırma,

 * Hamilelik ve normal doğum,

 * Uzun süre tuvalette kalma,

 * Genetik bazı etkenler.

 

 Basur ameliyatı, bu faktörlerin önlenmesinde ve rahatsızlığın giderilmesinde kesin çözüm olmaktadır.

 

 Basur Ameliyatı Nasıl Uygulanmaktadır?

 

            Basur ameliyatı uygulaması öncesinde hastanın bağırsaklarının boşaltması amacıyla uygun ilaçlar verilmektedir. Hastanın, ameliyat öncesinde yaklaşık 6 saat boyunca hiç bir gıda maddesi tüketmemesi önem arz etmektedir. Ameliyat öncesinde çoğunlukla tercih edilen anestezi yöntemi, belden iğne yapılması ve belden aşağısının uyuşturulması şeklinde uygulanan spinal anestezi yöntemi olmaktadır.

 

            Operasyon esnasında genişlemiş ve varisleşmiş toplardamar kesilerek bölgeden alınmaktadır. Sonrasında bölgede açılan boşluk dikilmekte ve kapatmaktadır. Makat ağzı, eski yapısına getirildikten sonra, gerekmesi halinde tampon konulmakta ve basur ameliyatı toplamda 10 dakikalık kısa bir sürede tamamlanmış olmaktadır. En fazla ağrı şikayeti, ameliyat esnasında ve ve ameliyattan sonraki ilk 3 - 4 saatte olmaktadır. Spinal anestezi uygulanmasıyla, bu süre rahat ve ağrısız bir biçimde geçirilmektedir.

 

 

 

Basur Ameliyatı Sonrası

            Ağrı kesici ilaçlarla, merhemlerle, sıcak su oturma torbaları ile hiç bir yol çözüm olmuyorsa, şikayetler azalmak yerine giderek artıyorsa, sosyal hayatı dahi etkiliyorsa cerrahi yöntemler tercih edilmelidir. Bu durum cerrahi yöntemden başka yol kalmamış anlamına gelmektedir.

 

 Basur Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

            Doktorun önerildiği zaman içinde işine ve günlük yaşamına dönebilir. Çok sıcak su ile duş alınmamalı, ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Sandalye için ortopedik simit yastıklar kullanılabilir. Ayrıca kabızlıktan uzak durmak için lifli gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrası farklı bir durumla karşılaşıldığında doktora müracaat edilmelidir.

 

            Günümüzde basur ameliyatı sonrasında ağrı görünmesi normaldir. Bu ağrıları hafifletmek için çeşitli ağrı kesiciler kullanılır. Bazı durumlarda ameliyattan sonra birkaç gün kanama görülebilir. Bu hassas dönemde sindirim sistemi zorlanmamalıdır. Tuvalete çıkmayı kolaylaştırmak adına sıvı gıdalarla beslenme önerilmektedir. Ayrıca pirinç ve muz gibi sindirimi kolay yiyecekler tüketilebilir.

 

 Ameliyat Sonrası Ağrıları Hafifletmek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

            Özellikle basur ameliyatı sonrası tuvalette yaşanan ağrıları gidermek için bölgeye uyuşturucu etkisi olan merhemler sürülmelidir. Ameliyat bölgesi çok şişse ve ağrıyorsa soğuk kompres yapılabilir. Halk arasında da sıklıkla önerilen sıcak suya oturma uygulaması şişliği azalttığı gibi, ağrıları da hafifletir.

 

 Ameliyat Sonrası Enfeksiyon Kapılmaması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

            Alınacak en önemli önlem antibiyotik kullanımıdır. Doktor hastaya uygun antibiyotik tedavisi uygulayacaktır. Bununla birlikte ameliyatlı bölge steril tutulmalı, temizliğine dikkat dikkat edilmelidir. Ayrıca günlük çamaşır değişikliği de enfeksiyon riskin azaltacaktır.

 

 Ameliyat Sonrası Nasıl Beslenilmelidir?

 

            Sebzeli, tavuklu, pirinçli ve şehriyeli her türlü çorba ile az miktarda kepek ekmeği ile beslenilebilir. Yoğurt, az tuzlu ayran ve süt içilebilir. Posasız gıdalar tüketilmelidir. 4. günden itibaren ise posalı diyete başlanabilir. Bütün yeşil sebzeler, özellikle ıspanak, pırasa, lahana gibi sebzeler yenebilir. Taze meyveler, meyve suları ve kompostolar yine ameliyat sonrası kullanılabilir. Ayrıca basur ameliyatı sonrası beslenmelere ek olarak bol su içilmesi önerilir. Bu miktar en az 2 litreden az olmamak kaydıyla düzenli olarak uygulanmalıdır. Kabızlık söz konusu olduğunda lifli gıdaların tüketilmesine ve taze meyve suları içilmesine özen gösterilmelidir.

 

 

 

 

 

Hemoroid Tedavisi Doktoruna Ne Zaman Gitmeliyiz?

 Hemoroid Hastalığı Ne Demektir?

 

            Anüs içerisinde bulunan toplardamarın farklı nedenlerden dolayı içindeki baskı artmaktadır. Damarın yapısı genel olarak genişlemeye çok uygundur. Bu nedenle de artan basıncı dengeleyebilmek için genişler ve makat kısmından dışarı çıkar.

 

            Dışarı sarkmış olan damarın rengi kırmızı – mordur. Bu damar kanamaya neden olabilir ve bu durumda damarın tahrip nedeni ile delindiği anlaşılır. Damarın şişmesi durumunda kanama, ağrı, kaşıntı gibi etkiler başlar ve hemoroid hastalığından söz edilmeye başlanır.

 

            Dışkılama esnasında makat kısmından sarkan bir ufak meme ele gelmektedir. Bununla beraber kanama ile ağrı da görülür ise hemoroid olduğu anlaşılır. Son derece sıkıntılı bir durum olan hemoroid için hemoroid tedavisi doktoru tercih edilmelidir. Kendi yöntemleri ile evde tedavi etmeye çalışan kişiler, genelde olumlu sonuç almazlar.

 

 Hemoroid Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

 

            Hemoroid hastalığının belirtileri görüldüğü zaman hemoroid tedavisi doktoru araştırması yapılmalıdır. Anüs bölgesinde ve makat kısmından sarkan ufak bir et parçası fark edildiğinde durum önemsenmelidir. Et parçası ile beraber kanama ya da şiddetli ağrı var ise hemoroidin varlığından söz edilebilir.

 

            Makat kısmında şişen memeler birden fazla da olabilir. Bu durumda ağrı ve kanama daha da artar. Yalnızca elle yapılan muayene hemoroid varlığından söz etmeye yeterli değildir. Bu durum başka hastalıkların da habercisi olabileceği için mutlaka genel bir inceleme ile teşhis koyulmalıdır.

 

            Basur olarak da adlandırılan hemoroid, makat hastalıkları içerisinde en çok karşılaşılan

 durumdur. Hemoroid, tedavisi olan bir hastalıktır. Ancak tedavinin olumlu ve hızlı sonuç vermesi için erken teşhis ve erken tedavi son derece önemlidir.

 

            Genelde utandıkları için hemoroid tedavisi doktoru araştırması yapmayan kişiler, bu durum ilerlediği zaman daha çok ağrı ile karşılaşırlar. Bu nedenle sorunların artmaması için bir an önce tedaviye başlanmalıdır.

 

 Doktora Ne Zaman Gidilmelidir?

 

            Son derece ağrılı bir hastalık olan hemoroid, cerrahi yöntem ile tedavi edilebilen bir durumdur.

 Ancak cerrahi işleme gerek kalmaması için kişinin erkenden doktora gitmesi gerekir. Makat bölgesinde ağrı ve kanama görenler, ufak bir et parçası da hissetleri anda mutlaka hemoroid tedavisi doktoruna gitmelidir.

 

Basur Ameliyatı Sonrası

Basur Ameliyatı Sonrasında Neler Görülür?

 

 

  Basur ameliyatı sonrasında herhangi bir komplikasyona karşı hastalar normal olarak bir gece klinikte müşahede altında kalacaktır. Ameliyat sonrasında görülebilecek ağrılar genel olarak anestezinin etkisinin geçmesi ile başlar. Bu ağrı normal dokulardaki kesikten kaynaklanabildiği gibi konulması halinde tamponların alınmasından da kaynaklanabilir. Bu esnada doktor kontrolünden sonra gerekmesi halinde ağrı kesici uygulanabilmektedir. Hastalar ameliyattan belirli bir süre sonra normal beslenmeye dönülebilir.

 

            Normal şartlar altında ameliyattan kısa süre sonra hastalar yürüyebilmektedir. Bu aşamada en çok dikkat edilen husus ilk idrarın yapılmasıdır. Erkek hastaların küçük bir bölümünde görülse de basur ameliyatı sonrasında idrar yapma zorluğu yaşanabilmektedir. İdrar torbasının boşaltılamaması rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Dışkılama ihtiyacı ilk gün pek yaşanmamaktadır. Ağrı veya acıya neden olabileceği hissine kapılarak ihtiyaç olması durumunda dışkılama yapılmalıdır. Dışkılama esnasında bir miktar ağrı yaşanması ve kanama olması normal durumdur. Ağrı ve kanamanın fazla olması durumunda doktora danışılmalıdır.

 

 Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

 Cerrahi işlem sonrasında hızlı olarak iyileşme yaşanması, istenmeyen sonuçların doğmaması için ameliyat sonrası tavsiyelere uyulmalıdır. Bu tavsiyeler arasında beslenme, yapılması gereken hareketler, yardımcı iyileşme sağlayan yöntemler, yapılmaması gerekenler olarak sıralanmaktadır. Kabızlığı önlemek en önemli hususlardan bir tanesidir. Bu sebeple bol su içilmeli, önerilen gıdalar tüketilmeli, dışkılama ihtiyacını ertelenmemelidir. Doktor tarafından önerilen kolay dışkı yapılmasını sağlayan ilaçlar ile antibiyotik benzeri ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır. Hareketsiz yaşam biçimi, uzun süre oturma davranışından kaçınılmalıdır. Doktor tarafından soğuk veya sıcak uygulamanın yapılması ağrıyı azaltacak, iyileşmeyi hızlandıracaktır.

 

            Ameliyat olan bölgenin temizliğine dikkat edilmelidir. Bu bölgeyi tahriş etmeyecek şekilde günde 3 ila 5 kez temizlenmesi ve kurulanması gerekmektedir. İhtiyaç olması durumunda bu sayı artırılmalıdır. Tam olarak iyileşme süresi 1 aydır.

 

 Ameliyat Sonrasında Meydana Gelebilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

 

 Cerrahi müdahalenin sonrasında çok sık görülmese de komplikasyonlar yaşanabilmektedir. Bu durumda derhal doktora başvurulmalıdır. Basur ameliyatı bölgesinde kanama, kaşıntı ve ağrı yaşanabilmektedir. Makat bölgesinde çatlama veya daralma olabilmektedir. Dokuların durumuna göre basurun tamamının alınamaya bilmektedir. Basur bir müddet sonra basurun tekrarlanması görülebilir.

 

İstanbulda Hemoroid Tedavisi Yapan Doktorlar

 

           

           Basur, mayasıl olarak da bilinen hemoroid rahatsızlığı kalın bağırsağın sonunda bulunan dışkılamaya yardımcı dokuların esnemesi gevşemesi veya aşağı doğru sarkma yapmasıyla oluşmaktadır. Makat varisi olarak bilinmektedir.

 

 Hemoroid Tanımı

 

            İç ve dış olmak üzere 2 çeşit hemoroid vardır. İç hemoroid makatın içerisinde oluşan et sarkmasıdır ve dışarıdan görülemez. Sadece muayene edilerek tespit edilebilir. Dış hemoroid ise et sarkmasının makat dışında oluşmasıdır. Sarkan et dışarıdan görülebilir.

 

            Bu rahatsızlıkta sarkma yapan dokunun şekline, durumuna ve yapısına göre derecelendirme yapılmaktadır. Birinci derecesinde tuvalete çıkıldığında ıkınma ile şişlik oluşur ve sonrasında kaybolur. Kanama yapabilir. İkinci derecesinde sarkan doku tuvalet esnasında dışarı çıkar ve sonrasında içeri girer. Üçüncü derecesinde tuvalet esnasında dışarı çıkan doku içeri kendiliğinden girmez ve elle itilerek içeri girebilir. Dördüncü derecesinde ise sarkık dokular sürekli dışarıdadır içeriye girmezler.

 

            Hemoroid rahatsızlığı tedavi sonrasında da dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kişilerin beslenme düzenine dikkat etmesi çok önemli bir noktadır. Bunun yanında tuvalet süresinin kısa tutulması da önemli bir noktadır.

 

 Hemoroid Belirtileri

 

            Makatta oluşmuş olan ele gelen bir şişlik bu rahatsızlığın önemli bir belirtisidir. Sarkma yapan et parçasının kanaması da rahatsızlığı ortaya çıkaran belirtilerdendir. Bunların yanında makattan akıntı olması, kaşıntı ve yanma hissi oluşması da dikkate değer belirtilerdendir.

 Dış hemoroid kişinin kendisi tarafından anlaşılıyor olsa da iç hemoroid başlangıç seviyesinde anlaşılamayabilir. Hemoroid tedavisi doktoru muayene esnasında sarkan dokuyu tespit eder.

 Hemoroid Tedavisi

 

            Hemoroid rahatsızlığı tedavi edilmesi zorunlu olan bir rahatsızlıktır. Bu konuda hemoroid tedavisi doktoru konusunda uzman ve son teknolojiyle müdahale eden bir doktor olması hasta için önemli bir noktadır.

 

            Hemoroid rahatsızlığının tedavisinde ilaç yöntemi uygulanabilmektedir. İlaçla oluşan şişliğin azaltılması, ağrının giderilmesi sağlanır. Tamamen durumu ortadan kaldırmaya yönelik olmayıp şikayetleri azaltıcı yönde bir tedavi uygulamasıdır. Tamamen hemoroidin ortadan kalkması ilaç tedavisi ile mümkün değildir.

 

            Rahatsızlığın dördüncü evresine gelindiğinde ameliyatla tedavi yöntemi uygulanabilir. Genel anestezi ile yapılan uygulama sonrasında hastayı ağrılı bir dönem beklemektedir. Bu sebeple çok tercih edilen bir yöntem değildir.

 

            Üçüncü dereceye kadar olan hemoroid rahatsızlıklarında lazer tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak bu tedavide de ameliyat sonrası oluşan durumlar görülebilmektedir.

 

            Bunların haricinde sarkan dokunun ortadan kaldırılarak daha sonra oluşmasını engelleyici yöntemlerde bulunmaktadır. Bağlama denilen band ligasyon yöntemiyle dokunun cihazla bağlanarak ölmesi sağlanmaktadır. Birinci derece hemoroidler için İnfrared koagülasyon yöntemi uygulanabilmektedir. Dış hemoroidler için Surgitron yöntemiyle radyo frekanslarla tedavi uygulanabilmektedir.

 

            Hemoroid tedavisi doktoru hasta kişinin muayenesine göre tedavi yöntemini belirleyerek en uygun tedavi yöntemini uygulaması bu rahatsızlığın tedavisi için önemli bir noktadır.

Hemoroid İçin Hangi Doktora Gidilir?

 

 

            Hemoroid makatta görülen basur gibi isimlerle anılan bir hastalıktır. Kalın bağırsağın fonksiyonuna yardımcı olan elastik doku olan yastıklar bulunur. Hemoroidal yastıkların esnemesi, gevşemesi ve aşağı doğru sarkmasına verilen isimdir. Makat bölgesinin içinde varisler meydana gelir. Hemoroid 2 şekilde ortaya çıkar.

 

 İç hemoroid: Makatın iç kısmında görülür. Ancak hemoroid tedavisi doktoru tarafından muayene edilerek tespit edilir.

 Dış hemoroid: Makatın dış kısmında ortaya çıkar. Dışarıdan dokunmakla hissedilir.

 

 Hemoroit Belirtileri Nelerdir?

 

            Hemoroid kanama en sık görülen belirtileri arasındadır. Makatta oluşan şişlikler diğer önemli belirtileridir. Akıntı, kaşıntı, yanma şeklinde ortaya çıkar. Özellikle iç hemoroidler belirti vermeyebilir. Hemoroidin içindeki oluşan kan pıhtılaşması ağrılı, sert bir şişlik şeklinde ortaya çıkmaktadır. Kişilerin yarıdan fazlası en az bir kere hemoroide yakalanmaktadır.

 

 Hemoroid Tedavisinde Doktor Seçimi?

 

            Hemoroid tedavisi özel bir tecrübe gerektirir. Hemoroid mutlaka tedavi edilmelidir. Bu yüzden hemoroid tedavisi doktoru konuya vâkıf olmalıdır. Tedavi edilmemesi durumunda büyük sonuçlar doğurabilir. Hemoroidin sık görülmesi hemoroid tedavisi doktoru az bulunması tedavinin geciktirilmesine sebep olur. Muayene makat bölgesinde dışarıdan görünebildiği gibi büyük çoğunluğu da görülmeyebilir. Özel bir cihaz yardımıyla makatın içine bakılmalıdır. Hemoroid doktorunun tecrübeli olması gerekir. Ayrıca hastaların utangaçlığı nedeniyle hemoroid doktoru kliniğinin özel olması gerekir.

 

 Hemoroid Muayenesi ve Tedavisi

            Muayene kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde özel giysi ve pozisyonda yapılmalıdır. Muayene esnasında hemoroid doktoru tarafından aydınlatılmalıdır. Hemoroid kişiye göre farklılık gösterir. Hemoroid doktorunun hastaya en uygun şekilde tedavi şekli uygulanmalıdır. Buradaki amaç ameliyatsız en kısa sürede riskli ve ağrısız olarak sonuç vermesidir. Hemoroid farklı tip ve derecelerde olduğu için hemoroid olduğunda hemoroid doktoru en iyi yöntem olan band ligasyon yöntemini uygulamalıdır.

 

            Skleroterapi denilen ilaç enjeksiyonuyla tedavinin gerekliliğine karar verilir. Buna hemoroid doktoru muayene ettikten sonra karar verir. Doktorun kliniğinde surgitron denen radyofrekans cihazını bulundurması gerekir. Hemoroid doktoru alanında tecrübeli bir hekim olmalıdır. Hemoroidin nedeni aşırı ıkınma en önemli nedenidir. Ikınmayla oluşan basınç hemoroid yastıklarının genişletir ve bu yüzden sarkmasına ortam hazırlar. Kabızlık, posasız gıdalarla beslenme, ağır işler, ishal, fast food türü beslenme şekli hemoroidin sebepleri arasındadır.

Basur Ameliyatı Nasıl Olur?

 

            Basur, hemoroid ve mayasıl olarak da bilinen, makat bölgesinin içinde meydana gelen ve görülme sıklığı olarak değerlendirildiğinde 2 - 3 kişide bir rastlanan çok yaygın bir rahatsızlıktır. Basur, kalın bağırsağın bitim kısmında damarlı ve yastıkçık şeklindeki yapıların oluşmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bacaklarda görülen varisin farklı bir türüdür.

 

            Basur rahatsızlığı yaşayanlar, Şişli - Fulya'daki kliniğinde hizmet vermekte olan basur ameliyatı doktoru Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Uskuay'ı ziyaret ederek, bu rahatsızlıktan kolaylıkla ve kısa süre içinde kurtulabilirler.

 

 Basurun Nedenleri Nelerdir?

 

            Basura neden olan farklı etkenler söz konusudur. En önemli etkenlerden birisi genetik yatkınlıktır. Eğer aile fertlerinde basur varsa, diğer aile bireylerinde görülme ihtimali de artmaktadır. Kişisel nedenlerden en önemli olanı ise, tuvalet alışkanlığının niteliğidir. Düzensiz tuvalete gitme, tuvalette uzun süre oturur pozisyonda kalma ve aşırı zorlanma basuru oluşturan en önemli unsurlardır. Zorlanmayla artan basınçla birlikte, toplardamarlar genişleyerek zamanla esnekliğini kaybeder. Bu durum, bir süre sonra toplardamarın makattan dışarı çıkmasına sebebiyet verir.

 

            Posasız ve liften zayıf gıdalarla beslenme, kabızlık, uzun müddet ayakta çalışmayı gerektiren durumlar, hamilelik ve fast food beslenme gibi etkenler, genel itibariyle basur nedenleri olarak sayılabilir. Hamilelikte, değişen hormon dengesiyle kabızlık ortaya çıkabilmekte ve buna ek olarak bebeğin anne karnına basınç uygulamasıyla hemoroidlerde şişme görülebilmektedir.

 

 Basur Ameliyatı Nasıl Yapılır?

           Klasik bir basur ameliyatı, genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Ameliyat esnasında, basur dokusu makas ve bisturi yardımıyla kesilerek çıkartılmaktadır. Sonrasında, kesilen yerlere dikiş atılarak işlem tamamlanmaktadır. Bu işlem, basur ameliyatı doktoru tarafından kolaylıkla ve sorunsuzca gerçekleştirilmektedir.

Basur Ameliyatı Türleri

 

            Basur ameliyatı doktoru Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Uskuay, aşağıdaki yöntemleri uygulayarak basur ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirmektedir.

 

 * Lazerle basur ameliyatı, genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Bu yöntemde basur dokusu, makas ve bisturi yerine lazer yardımıyla kesilerek çıkartılır. Kesilen bölüme dikiş atılır.

 

 * Longo yöntemi ile gerçekleştirilen basur ameliyatı da yine genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Bu yöntemde özel bir alet kullanılarak, basurun üst kısmındaki bölgeden halka şeklinde doku çıkartılmakta ve otomatik olarak dikiş konulmaktadır. Bu sayede, sarkmış olan dokunun yukarı çekilmesi sağlanmaktadır. Ameliyat sonrası ağrı çok az hissedilmektedir. Yaklaşık bir haftada rutin yaşantıya dönülmektedir.

 

Basur Ağrısı Olur Mu?

 

            Hemoroid mayasıl; insanlar arasında basur olarak bilinen, makat kısmının iç tarafında görülen, yaklaşık olarak 2 ila 3 kişiden birinin sahip olduğu hastalığın ismidir. Kalın bağırsağın sonunda dışkılamayla alakalı görevleri bulunan yapılardır. Bu yapıların çeşitli nedenlerle esneyip gevşemesi sonucu sarkmasına basur denilmektedir.

            Basur ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki dış basurdur. Dış basur, makat deliğinin çevresinde gözle görülebilir kısımda bulunmaktadır. İkincisi ise iç basurdur. İç basur, makat bölgesinin iç kısmında ki yapının şişmesiyle ortaya çıkmaktadır. Dışarıdan görülüp anlaşılamayan bu basur ancak muayene esnasısın da doktorlarca anlaşılabilmektedir.

Basur Belirtileri Nelerdir?

            İlk aşamalarda bölgede kaşıntı, ıslaklık, yanma ve huzursuzluk hissedilmesi basur belirtileri olarak sayıla bilmektedir. Kişileri en fazla doktorlara başvurmaya iten sebep ise kanamadır. Kanamanın şekli değişkenlik gösterebilmektedir. Kanama damlama, akma ve fışkırma tarzlarında olabilmektedir. Makatta şişlikte bireyler için belirtiler arasındadır. İnsanların yarısı hayatlarında en az bir defa bu belirtileri yaşamaktadırlar. Basur normal şartlarda ağrısız bir hastalıktır. Anüs bölgesinde yaşanılan ağrılar basurla karıştırıla bilinmektedir.

 Basur Oluşma Nedenleri Nelerdir?

 

            Basur oluşumuna sebebiyet veren en önemli sebep ailesel eğilimler olup, eğer ailede varsa genelde bireyde de oluşabilmektedir. Kişisel manada en önemli sebepse bireyin tuvalet alışkanlığıdır. Tuvalete çok düzensiz çıkma, tuvalette çok vakit geçirmek ve çokça ıkınmak basur oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Kişide kabızlık, uzun müddet ayakta durmayı zorunlu kılan işler ve posasız gıdalarla beslenilmesi de basur sebepleri arasında sayıla bilmektedir.

 Basur Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Birey de basur tedavisi, bireyde ki basurun dercesine göre değişiklik göstermektedir. 4 dereceden oluşan bu evreler için önerilen yöntemler şöyledirler;

 1.evre/ Ameliyat dışı yöntemlerle tedavi edilmektedir. Bu yöntem ıkınma sonucunda şişkinlik oluşan ve ıkınma sonrası gözden kaybolan basur tipi için geçerli olup, basur tedavisi için ameliyatsız yöntemler uygulanmaktadır.

 2.evre/ Ameliyat dışı yöntemlerle tedavi edilmektedir. Tuvalet sırasında dışarıya çıkan tuvalet sonrasında ise içeri giren basur evresidir. Bu evrede basur tedavisi olarak ameliyatsız yöntemler tercih edilir.

 

 3.evre/ Tuvalet sırasında dışarı çıkan tuvalet bittikten sonra kendiliğinden içeri girmeyen basur tipidir. 3.evre basur tedavisi olarak ameliyatlı veya ameliyatsız yöntem duruma göre tercih edilebilir.

 

 4.evre/ İçeri girmeyen basur tipidir. 4.evre basur tedavisi için kişinin ameliyat edilmesi gereklidir. 

 

 

Basur Ameliyatı Detayları

Basur hastalığı makat bölgesinde meydana gelen bir hastalık türüdür. Bu bölgedeki toplardamarların büyümesi söz konudur. Genel itibariyle beslenme uygulamaları ile kontrol edilebilen bir hastalıktır. Ancak cerrahi operasyon gerektiği durumlarda çok olmaktadır. Basurlar genel olarak 2’ye ayrılırlar. Birincil basurlar ve ikincil basurlar şeklinde. Yine klinik olarak da 2’ye ayrılırlar. Dış basurlar ve iç basurlar şeklinde.

 

Devamını Oku

Basur Ameliyatı Doktoru

Halk arasında basur, mayasıl denen hemoroid hastalığı makat ağızında şişen damarlardan oluşur. İlk oluştuğunda basur ameliyatı doktoruna gidilirse ilaçla, ameliyatsız tedavi yöntemleriyle kalıcı tedavi sağlanabilir. Bu yöntemler hastanede yatmayı, anesteziyi gerektirmeden basur ameliyatı doktoru tarafından klinikte yapılabilen tedavi yöntemleridir.

 

Devamını Oku

Sık Sorulan Sorular

Muayeneye gelirken herhangi bir hazırlık gerekir mi?

Hiçbir ön hazırlık gerekmez, aç kalmak gerekmez, kan sulandırıcı ilaçlar alınıyorsa tedavi için bir hafta önce ilgili doktorunuzla görüşülerek kesilmelidir.

Muayene nasıl yapılıyor?

Sadece muayene bölgesini açıkta bırakan özel bir giysi ile yan yatar pozisyonda yapılıyor.

Muayene ağrılı mıdır?

Hayır, muayene hemen hiç ağrı yapmaz.

Devamını Oku