Op.Dr.Kadir Uskuay

0212 306 47 87   -   0532 540 75 33

Basur Nedenleri

basur

Basur nedenleri nelerdir?

Basur oluşumunda ailevi (irsi) yatkınlık önemlidir.

Aşırı ıkınma basur oluşturan en önemli etkendir. Ikınmayla artan basınç basur yastıklarını genişleterek ve zamanla elastikiyetini kaybetmesine ve aşağı sarkmasına neden olur.

Kabızlık, posasız gıdalarla beslenme, uzun süre ayakta durmayı gerektiren işler, ağır işler, ishal, az posalı fast food türü beslenme basur nedenleri arasındadır.

Hamilelikte basınç artmasının yanında hormonların etkisiyle basur belirtileri ortaya çıkar. Hamilelik sonrasında bir kısmında tekrar geriler ve belirtiler kaybolur, bazılarında ise basur kalıcı hale gelebilir.

Basur hastaları tedaviye karar verene kadar, uzunca bir süre, gereksiz yere ızdırap çekmektedir. Boş yere geçen bu süre hastalığın kötüleşmesine neden olur ve tedaviyi zorlaştırır. Halbuki basurların çok büyük bölümü, ameliyatsız ve 5-10 dakika içinde ameliyatsız tedavi edilebilirler.

Basur hangi sıklıkta görülür?

Basur en sık görülen hastalıklardan biridir. Yaklaşık üç kişiden birinde basur problemi vardır.

Kadın ve erkeklerde eşit orandadır. 15 yaşından önce dokular sağlam olduğundan basur hastalığı pek görülmez. 65 yaşına kadar problem yaratmadıysa genellikle bu yaştan sonra ortaya çıkmaz.